Cavalier King Charles Spaniel ve Özellikleri

Kedi Köpek

King Charles ve Cocker Spaniel cinslerinin çiftleştirilmesi sonrasında meydana gelen Cavalier King Charles Spaniel ırkı; İngilizlere has bir köpek cinsi olarak görülmektedir. 1920’li yıllardan itibaren popülerleşmeye başlayan Cavalier King Charles Spaniel türü köpekler; 1940’lı yıllarda farklı bir köpek cinsi olarak değerlendirilmeye başlanmıştır.

Cavalier King Charles Spaniel ırkına mensup olan köpekler neşeli ve hareketli tavırlarıyla ilgi çekmektedir. Aynı zamanda da atik ve korkusuz bir köpek cinsi olarak da bilinmektedirler. Eğitilmesi kolay bir köpek cinsi olan Cavalier King Charles Spaniel; ilgi görme konusunda da devamlı istekleri bulunan bir konumda yer almaktadır. Yalnız kalmaktan pek hoşlanmayan bu köpek cinsi; görme ve koklama duygularının keskin olmasıyla da tanınmaktadır. Duyularının keskinliği sayesinde de avcılık faaliyetleri içerisinde tercih edilen köpek türü olarak da bilinmektedirler.

Cavalier King Charles Spaniel ırkı içerisinde yer alan köpeklerin; genetik rahatsızlıkları oldukça fazladır. Melez bir köpek türü olmasından dolayı bu tip durumlar sürekli olarak görülebilmektedir. Kalıtsal hastalıkları genelde duyma kaybı ve hareketsizleşme gibi sorunlara yol açabilmektedir. Aynı zamanda da bu köpeğin bakımının üstlenilmesi halinde yeme durumlarına da fazlasıyla dikkat edilmesi gerekmektedir. Cavalier King Charles Spaniel köpekleri çok kolay kilo alabilen bir cins olmasından ötürü; bu konunun üzerinde titizlikle durulması gerekmektedir.

Döktüğü tüyler büyük problem olma potansiyeline sahip olan Cavalier King Charles Spaniel cinsi köpeklerin düzenli bir biçimde fırçalanması gerekmektedir. Belli aralıklarla da yıkanması gereken bu köpeklerin; tüylerinde sık sık dolanma görülmesinden ötürü bu iki işlemin sık sık gerçekleştirilmesine de özen gösterilmelidir. Vücut ısıları hızlı bir biçimde değişebilen bu köpek türünün banyo sonrasındaki kurutma işlemi de dikkatlice gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde farklı farklı enfeksiyonları kapmaları noktasında uygun bir ortam sağlanmış olacaktır.

Cavalier King Charles Spaniel köpekleri fiziksel olarak avcılığa yatkın olmasa da sezileri nedeniyle bu faaliyetler içerisinde kullanılmaktadır. Bunun yanında fazlasıyla şen bir köpek türü olan Cavalier King Charles Spaniel; insanlarla oldukça yakın ilişkiler kurabilecek bir tür olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.