Dış Parazit ve İç Parazit Nedir?

Kedi Köpek

Dış parazit ve iç parazit hayvanlarda çok sık görülebilen bir durumdur. Bu gibi durumlarda önlem alınmadığı taktirde iş ciddileşebilir ve hayvanınız büyük zararlar görebilir. Dış parazit ve iç parazit kendini kolaylıkla belli edebilen hastalıklardır ve belirtileri çabucak farkedilebilir.

Dış Parazit Nedir?

Dış parazit denilen hastalık aslında hayvanınızın kürkünde/tüylerinde bulunan pire,kene vb. küçük böceklerin oluşması veya toplanması durumuna denir. Bu böcekler hayvanınıza günden güne zarar verir ve hayvanınızı huzursuz eder.

Belirtileri Nelerdir?

Dış parazitin belirtileri basittir. Hayvanınız günden güne kendini daha fazla kaşımaya ve cildini tahriş etmeye başlar. Önlem alınmadığı taktir de, hayvanınız tüylerini kopartarak cildini kanatmaya başlayacaktır.

Tedavisi Nedir?

Tedavisi oldukça basittir. Yapmanız gereken en iyi şey, veteriner hekiminden ilaç, damla vb. ürün talep etmek ve kullanmaktır. Ayrıca geçici olarak, sirkeli su da dış parazit için kullanılabilir.

 

İç Parazit Nedir?

İç parazit denilen hastalık aslında hayvanınızın sindirim sisteminde solucanların oluşması demektir. Bu solucanlar hayvanınızın yediği çiğ ve bozulmuş gıdalar ile vücuduna girer. Vücuda giren bu bozuk gıdaların içerisinde parazitler bulunur ve bu parazitler vücut içerisinde üremeye sebep olur.

Belirtileri Nelerdir?

Hayvanınızda iç parazit olup, olmadığını anlamanızın en basit yolu dışkısını kontrol etmektir. Eğer ki dışkısında solucan, kurt vb. bulunuyorsa acil bir şekilde müdahale edilmesi gerekmektedir.

Tedavisi Nedir?

Tedavisi oldukça basittir. Yapmanız gereken en iyi şey, veteriner hekiminden ilaç, damla vb. ürün talep etmek ve kullanmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.