Feline Leukemia Virüs’ü Nedir?

Kedi Köpek

Yavru kedilerde olan hastalıklardan bir tanesi de Feline Leukemia Virüsüdür. Bu virüs çoğu zaman ölümcül derecede ciddi olabilmektedir.Bu hastalık için alınabilecek önlemler nelerdir? Bunları inceleyelim.

FELINE LEUKEMIA VİRÜS’Ü

(FELV) Bu hastalık Enfeksiyondan ölen kedilerde görülen başlıca hastalıktır. Bağışıklık sisteminin durarak, farklı tipteki kanserlere ve kronik hastalıklara yol açan bir virüs tarafından oluşur. Bu virüs salyada, idrarda ve benzeri vücut sıvılarında bulunmaktadır. Tipik olarak kediden kediye yalanma, ısırma ve hapşırma gibi direkt temasla geçmektedir. FELV bir çok rahatsızlıkla karıştırılabilmektedir. Semptomları çok fazla kafa karıştırıcıdır.

Belirtileri;

Depresyon, ateş ve iştah kaybı, anemi (kansızlık), çene ve karındaki bezlerin şişmesidir. FELV kronik ve yineleyen enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.

Koruyucu Önlemler

Feline Leukemia Virüs (FELV) için seri aşılama önerilmektedir. İlk doz 8 haftalıkken, ikinci doz 12 haftalıkken, destekleme dozları da düzenli aralıklarla yapılabilir. Yavru kedinizin başka kediler ile kontak kurmasını önleyin. FELV’li annenin yavrusu olan çeşitli iç ortamlarda beslenen kediler, ev kedileri, başıboş kediler, yüksek riskli kedilerdir. Çoğunlukla öldürücü olduğundan dolayı, bu hastalığın tespiti hayati önem taşımaktadır. Yavru kedinizi farklı iç ortamlardan ve başka kedilerden uzak tutmanız, hastalığın yayılma şansını azaltır. Başka kedilerin yanına yeni bir kedi sahiplenirken önceden testlerini yapmaya dikkat edin.

Çeşitli testler ve aşılar sayesinde bir çok koruyucu önlem geliştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.