Feline Lower Urinary (FLUTD) Nedir?

Kedi Köpek

Yavru kedilerde olan hastalıklardan bir tanesi de Feline Lower Urinary Tract Disease (FLUTD) Virüsüdür. Bu virüs çoğu zaman ölümcül derecede ciddi olabilmektedir. Bu hastalık için alınabilecek önlemler nelerdir? Bunları inceleyelim.

Feline Lower Urinary Tract Disease (FLUTD)

Bu hastalık tek başına seyreden bir hastalık değildir. İdrar kesesi, üretra ve alt üriner sistemin bazı kısımlarında benzer semptomları gösteren bir hastalıktır.

Belirtileri;

Eğer yavru kediniz idrarını zor yapıyorsa, idrarında kan varsa ya da normalden daha sık idrar yapıyorsa bir an önce veteriner hekimine götürülmelidir.

Koruyucu Önlemler

FLUTD, çeşitli sebeplerden dolayı oluşur ve bazıları tam olarak belirlenememiştir. Bir formunun gelişimindeki bir faktör idrar yolundaki kristallerin varlığıdır. Bu gibi durumlarda yavru kedinizi daha asidik idrar oluşturan mamalarla beslemek, durumu kontrol altına almaya yardımcı olur. Bu kristallerin ve mukusun idrar yolunu tıkayabilmesinden ve idrar yapmayı engellemesinden dolayı erken teşhis ve tedavi hayati önem taşımaktadır! Yavru kedinizin ihtiyacını giderdiği alanlara daha çok dikkat edilmesi, belirtileri ortaya çıktığında fark edilebilmesi açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.