Hayvan Sahiplenmek İstiyorum.

Kedi Köpek

Eğer ki ilk defa bir hayvanı sahipleniyorsanız ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda size yardımcı olacak bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. Başlayalım;

İLK TANIŞMA

Dostumuz eve ilk adım attığı andan itibaren siz dahil olmak üzere bütün çevre onun için risk taşıyıcı durumda olacaktır. Endişeli, tedbirli ve yalnız. Yapmanız gereken ilk şey “Güven Kazanmak”.

Onunla güzel ve temiz bir ses tonuyla konuşun. Ona, zararsız olduğunuzu kanıtlayın. Âni hareketlerden kaçının, bu onun korkmasına sebep olabilir.

Onu yavaş yavaş sevin ve iltifat edin.

Daha sonrasında onun güvenini kazanmaya başladıktan sonra ona destek olun. Evin içerisinde gitmek, görmek istediği yerlere yanında gidin. Bu hareket, onun yanında olduğunuzu hissettirir.

YER

Dostunuz için ayırdığınız alan onun için önemlidir. Korkularında, endişelerinde vb. durumlarda sığınabilecek bir güven yeri arar. Bu yere mamasını, suyunu, kutusunu (Ev, Taşıma Kutusu vb.) koyun. Kedi kumunu mamalara çok yakın olmayacak şekilde biraz daha uzak bir yerde tutun.

Ona yerini tanıtın. Mamasını, suyunu ve tuvalet yerini gösterin.

*Yer konusunda çok fazla değişiklik yapmanız onu sinirlendirebilir ve buna tepki gösterebilir. (Olmadık yere tuvaletini yapmak vb.)

MAMA

Kedinizin/Köpeğinizin yaşına ve sağlık durumuna bakarak iyi bir mama seçin. Dostunuz henüz yavruysa, sindiremeyeceği besinleri vermekten kaçının.

Market mamalarından uzak durmaya çalışın. (İçerisinde ki besin değerleri oldukça azdır ve hayvanların mamayı sevmesi için fazla aroma katılmıştır.)

Dostumuz için en ideal mama’yı deneyerek ve onun görüşünü alarak seçebilirsiniz.

Kendi görüşüm* Arada bir de olsa ona, kendi yediğiniz yemeklerden armağan edin. Ne de olsa yemeklerde ki besin değerleri oldukça iyi ve dostumuzunda bundan faydalanması gerekir.

Tüketilmemesi gereken gıdalara dikkat edin!

Çikolata, Soğan, Sarımsak, Avokado, Kuru Üzüm, Üzüm, Alkollü İçecekler

Yukarıda ki bu yiyecek ve içecekler dostumuza zarar verebilir.

Bir diğer yiyecek, Kemik.

Kemik ne alaka diye soranlarımız olacaktır elbette. Kısaca özetleyelim.

Dostumuzun boğazını vb. başka bir yerini kesmesi, delmesi veya yırtması durumu söz konusudur ki bu duruma ait vakalar azımsanamayacak kadar çoktur.

Dişlerini kırabilir veya ağzının içini kesebilir.

Kendi tecrübelerime dayanarak ta şunu düşünmekteyim. Dostumuza tavuk kemiği vermek, onun egzama olmasına sebep olabilir.

İlle de kemik vereceğim besin değeri yüksek vs. diyorsanız, kıkırdaklarını verebilirsiniz.

SU

Dostumuzun suyunu her gün kontrol edin. Kirlenme, bitme veya bitmeye yakın (Erişemeyeceği nokta) olduğunda suyunu değiştirin.

Uzun zaman boyunca su içmemesi veya su kabının dibine girip içmemesi, dostumuzun suyu sevmediğine işaret olabilir. Su’yu farklı marka vb. bir şekilde değiştirin.

TUVALET ALANI

Kedi dostlarımız için;

Günlük olarak kumunu kontrol edin. Delikli kürek ve eldiven yardımıyla kumda ki dışkıları temizleyin. Eldivensiz bu işi yapmamaya özen gösterin!

Köpek dostlarımız için;

Dostumuza evin içerisinde ayırdığınız bir alan yoksa onun hareketlerini izleyerek tuvaletinin gelip gelmediğini anlayabilirsiniz. (Kapıda bekleyebilir, durduk yere yanınıza gelip gözlerinizin içine bakıp kuyruk sallayabilir.)

Dostumuzu dışarıda gezdirirken yanınıza poşet almanız gerekebilir. (Toplum içerisinde sokağın ortasına tuvaletini yapması normal bir durum fakat dışkıyı orda bırakmak pek hoş karşılanmayabilir.)

Her iki dostumuzu da dışarıdan eve getirdiğinizde patilerini yıkamanızı öneririm.

(KEDİ) KUM EĞİTİMİ

Kediler iç güdüsel olarak kum vb. alanlara tuvaletini yaparlar. Fakat bazı kediler bunu yapmaktan kaçınır. Yapmanız gereken tek şey onu alıp kumun içerisine bırakmak ve kumu patilerine tanıtmak.

YATICAK YER VE UYKU ZAMANI

Dostunuzun uyuyacağı yeri kendi belirlemesine izin verin. Israrla alıp burda yat gibi hareketler sergilemekten kaçının. Bu onu hâliyle mutsuz edecektir. Eğer ki geceleri sizden farklı bir yerde yatmasını istiyorsanız ve bu durum onu üzüyorsa; dostumuzun yanına, sizin kokunuzu barındıran bir kıyafet bırakın. Kendini güvende hisseder.

DAVRANIŞ REHBERLİĞİ

En önemli dost rehberliğini kendiniz oluşturun.

Boş vakitlerinizde veya gün içerisinde onu izleyin. Ne gibi durumlarda ne gibi tepkiler verdiğini öğrenin. Bu durum dostunuzla olan ilişkinizin günden güne kolaylaşmasını sağlayacaktır. Onun ne istediğini anlamanız ikiniz için de çok önemlidir.

EĞİTİM

Dostumuzun yapmasını veya yapmamasını istediğiniz durumlarda ona bağırmayı denemeyin. Bu onun sizden korkmasına ve güvenini azaltmasına sebep olur.

Nâzik davranın ve tatlıca uyarıcı hareketlerde bulunun.

Örneğin; Yavru bir kediniz var ve cam’a yaklaşmasını istemiyorsunuz. Dostunuz her cama yaklaştığında ona sakince hayır diye seslenin ve bir kaç saniye sonra onu kucağınıza alıp uzaklaştırın. Bir süre sonra ya cam’a yaklaşmayacak ya da hayır dediğinizde ordan uzaklaşacaktır.

(KEDİ) TIRNAK EĞİTİMİ

İnsanların en çok şikayet ettiği durumlardan bir tanesi de kedilerin mobilyalar üzerinde yapmış olduğu tırnak işlemidir. Bu işlemi tırnaklarını temizlemek için yaparlar ve çözümü oldukça basittir.

Tırnaklarını rahat rahat temizleyip, güzelce esneyebileceği bir halatlı ürün alın/yapın. Bu ürün’ü sevmesini sağlayın ve ürün seçimi yaparken kedinizin boyunu göz önünde bulundurarak, uzun ürünleri tercih edin.

ÖNEMLİ NOTLAR

Dostunuzu en az 1 defa veteriner hekimine muayene ettirin.

Karnı şişkin olduğu zamanlarda, karnını ovalayıp tuvalete çıkmasına yardımcı olun.

Yaptığı her hangi bir olumsuz davranışta sert tepkiler göstermeyin.

Onu bir şeyi yaptırmak için zorlamayın.

Onu ilgisiz bırakmayın.

Mobilyalarınıza zarar verdiği durumlarda nazik davranın.

Ona, bulunduğu yerin ve sizin güvenli olduğunu hissettirin.

Ve Onu Sevin…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.