Hayvan Sahiplenme Düşüncesi.

Kedi Köpek

Bu makalemizde; İlk defa hayvan sahiplenecek olan kişilerin nelere özen göstermelerini ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız. Yazıyı sonuna kadar okumak size altın değerinde bir bilgi kazandıracak ve bu bilgiyi vereceğiniz kararlar da doğru şekilde kullanma fırsatı sunacaktır.

Not: Burada belirtilen tüm detaylar, sizlerin ve hepimizin dostu olan hayvanların iyiliği için tüm gerçeklikleriyle yazılmıştır. Bir hayvanı sahiplenmek, ona bir ömür boyu söz vermektir. Hepimizin bu sözleri gönülden tutması dileğiyle.

Bir hayvan sahiplenmeye karar vermeden önce oturup düşünmeniz gereken püf  noktalar vardır. Bu noktalara dikkat edilmediği taktirde siz ve sahipleneceğiniz dostunuz büyük problemler yaşayabilir. Gelin beraber yavaş yavaş bu noktaları inceleyelim.

HAZIRLIK

Öncelikle kendinize bu soruyu sorun. “Gerçekten bir hayvan’a bakabilir miyim?”

Cevabınız basit olarak, “Evet” olacaktır.

O zaman biraz daha ilerlememiz de fayda var.

MADDİ DURUM

Hayvanlar da insanlar gibi temel ihtiyaçlarını düşük veya yüksek bütçeyle idâre ettirebilir.

Gerek kaliteli mama, gerek daha düşük kaliteli mama kullanarak sahiplendiğiniz hayvan’ın bu ihtiyacını giderebilirsiniz. Fakat ona sunacağınız yemekler/mamalar ona vereceğiniz sağlıkla aynı orantılıdır. Kalitesiz ve besin değerleri düşük (aroma mama vb.) ile beslemek istediğiniz taktirde, hayvanınız gerçek bir sağlığa kavuşmuş olmayacaktır.

  • Sahiplendiğiniz hayvan, kediyse onun kuma da ihtiyacı olacaktır ve bu kumu onun seveceği türde karşılamanız gerekecektir. Beğenmediği bir kumu kullanması halinde bu onu mutsuz edecektir.
  • Belirli periotlarda yapılması gereken aşılar.
  • Bu ve bunun gibi daha minimal maddi durumlarda mutlaka vardır.

Murhpy kanunlarında da olduğu gibi, beklenmedik durumlar beklenmedik zamanda gerçekleşir.

Yani demek istenen şey hastalıklar, kazalar vb. ciddi durumlar sizin cebinizi beklemez.  Yani bunu da hesaba katmanız lazım.

Şimdi tekrardan kendinize bu soruyu sorun. “Maddi olarak ona yetebilir miyim?”

Cevabınız, “Evet” ise biraz daha detaya gidelim.

MADDİ OLMAYAN DURUM

  • Sahiplendiğiniz hayvan köpekse ve sesi güzelse, oturduğunuz apartmanda ki komşularınızla yaşayabileceğiniz problemler olabilir.
  • Aile içinde ki kişilerin hayvanlara olan olumsuz bakış açısı sizi ve hayvanınızı etkileyebilir.
  • Gitmek istediğiniz başka bir şehir vb. Eğer arabanız yoksa, otobüs ile gitmeniz durumunda hayvanınızı büyük ihtimal bagaj bölümüne alacaklardır ki bu durum gerçekten tehlikeli. Bu gibi durumlarda onu emanet edebileceğiniz birilerinin olması iyi olacaktır.
  • Hayvanlar dönem dönem çok fazla tüy dökebilmektedir. Düzenli bir temizlik takvimi ile bu durum yoluna koyulsa da işler sağlığınız için pek öyle olmayabilir. (Astım vb.) rahatsızlığınız varsa bu duruma dikkat etmeniz gerekir.
  • Bu ve bunun gibi durumlar olabilmektedir.

Şimdi tekrardan kendinize bu soruyu sorun. “Dostum için bunlara katlanabilir miyim?”

Cevabınız, “Evet” ise biraz daha detaya gidelim.

ZAMAN

Sahiplendiğiniz hayvanınıza ayırmanız gereken 2 türlü zaman vardır. Bu zaman dilimlerinden 1.si “Zorunlu olan zaman” (daha çok köpekler), 2.si “Zorunlu olan zaman”. Evet yanlış okumadınız. 2 zaman dilimimiz de zorunlu olmaktadır.

Birinci bahsettiğimiz Zorunlu olan zaman;

Bu zaman dilimi hayvanınızın temel ihtiyaçlarını gidermek için ayrılan zamandır. Bu zaman içerisinde;

Mama ve su ihtiyacını gidermek. (Kedi) Kirlendiyse kumunu temizlemek. (Köpek) Ev içerisinde tuvalet alanı bulunmuyorsa dışarı çıkartmak. Tuvalet ihtiyacını gidermediğiniz/temizlemediğiniz taktide ev’in ortasına tuvaletini yapması tamamen sizin sorununuzdur. Ona bakacağınızın sözünü veren sizlersiniz.

İkinci bahsettiğimiz Zorunlu olan zaman;

Bu zaman dilimi hayvanınıza ayırmanız gereken ilgi zamanıdır ki bu gerçekten çok önemli bir zamandır. Onunla oynamanız, onu sevmeniz, onu gezdirmeniz vb. zaman ayırarak onu mutlu etmeniz gerekmektedir. Ona ilgi göstermediğiniz taktirde onun mutsuz olmasına, sıkılmasına, yalnız hissetmesine sebep olacaksınız. Bu da tüm denklemin bir parçası olarak onun sağlığını kaybetmesine sebep olacaktır.

Şimdi tekrardan kendinize bu soruyu sorun. “Dostum’a iyi bir dost olabilir miyim?”

Cevabınız, “Evet” ise karar konusunda hazırız demektir.

 

Bilmenizi isterim ki, yukarıda belirttiklerimin haricinde belki de yüzlerce durum söz konusudur. Ben yalnızca temel olanları ele almak istedim. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Onlara bir söz vermeden önce kendinizden emin olun.

 

Dostlarımızla güzel günler geçirmeniz dileğiyle…

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.