BakımKedi BakımıKedi SağlığıSağlık

Kedi Alerjisi Hakkındakiler Tanı Ve Tedavisi

Kediler de insanlarda olduğu gibi hassas bünyelere sahip olabilirler. Kedi alerjisi insanlardaki alerjik reaksiyonlara benzerlik gösterse de tanı ve tedavisi önem arz etmektedir.

Kedi alerjisi alerjenin tipine göre değişiklik gösterebilir. Evdeki tozlar, polenler, küfler, mantarlar, pireler, yiyecekler vb. birçok etken kediniz için kedi alerjisini tetikleyebilir. Kedilerde alerjik belirtilerin büyük çoğunluğu klinik belirtilerde kaşınma deride kızarıklarlar, tahrişler ve tüy dökülmesi olarak görülmektedir. Eğer ki kedinizin derisinde bu tür belirtiler var ise en kısa sürede bir veteriner hekime muayene ettirmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kedi alerjisinin başlıca belirtilerini biraz daha açmak gerekirse gözlerinin üstündeki seyrek tüylerde beliren kızarıklar, normalden çok daha fazla kaşınması, parmaklarını sürekli olarak yalaması, ısırmaya çalışması, bacaklarının iç kısımlarında oluşan döküntüler, kusma ve ishal gibi durumları sayabiliriz. Eğer ki kedi alerjisi mevsimler olarak ortaya çıkıyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla polenler olmaktadır. Kedi alerjisinin kesin tanısı için kan testi yapılması gerekmektedir.

Kedi alerjisinin en etkili tedavisi alerjen maddenin belirlenmesi ve kedinizin bu etkenden uzak tutmanızdır. Kedi alerjisine neden olan etken alerjen çoğunlukla kolay bulunmadığı için hekiminizin size önereceği tedavi setiyle birlikte kedinizin alerjene karşı bağışıklığını güçlendirerek alerji durumunu azaltma ve mümkünse bu etmeni tamamen ortadan kaldımak amaçlanmaktadır.

Daha Fazla

Yorum

  1. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgini Çekebilir

Close
Close