Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Barınma, çoğu canlı için elzemdir. Bir canlı yuvasında kendini güvende hisseder. Yaz günü evin yokluğu canlıyı çok etkilemese de, soğuk ve fırtınalı kış günlerinde iş değişir. Sevimli dostlarımızdan olan kedilerin de savunmasız oldukları kış günlerinde bir eve ihtiyaçları vardır. Uygun yerlere kedi evleri yapıp bırakarak onların bu önemli ihtiyaçlarında yanlarında bulunabilir ve onlara yardımcı olabilirsiniz. Kedi evi yapmak basittir ve çok uğraş gerektirmez. Evinizde bulunan ya da sokakta yaşayan kediler için kedi evi yaparak onların üşümesine mani olabilirsiniz.

Kedi Evi Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Kediler cana yakın hayvanlardır. Soğuk kış günleri gelmeden onlar için kedi evi yapabilirsiniz. Kedi evi yapmak için ilkin kalın ve sağlam bir alışveriş kolisi gereklidir. Öncelikle kartonunuz dayanıklı olmalıdır. Daha sonrasında ise evin zemini için hem kedinin rahat etmesi hem de sıcak bir ortam olması için minder ya da küçük battaniye lazımdır. Fakat en önemli nokta ise evin direkt yerle temasını kesmektir. Çünkü yağmurlu ya da karlı günlerde karton içeriye soğuk ve ıslaklık alacaktır ve ıslanınca da kolaylıkla parçalanacaktır. Bu yüzden evin yerle arasına koymanız için bir platforma ihtiyacınız vardır. Ayrıca evin üstünün ıslanmaması ve ısı yalıtımı için de strafor ya da köpük kullanmanız gereklidir. Bunların yanı sıra maket bıçağı, makas, yapıştırıcı ve zımba da gereklidir.

Kedi Evinin Yapımı

Öncelikle karton kolinizin ayrıtlarını zımba ile güçlendirmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise koliyi istediğiniz şekilde koyarak tam karşıdan maket bıçağı ile keserek kediye giriş açmalısınız. Kutunuzun yarısına minder ya da katlanmış battaniye koyabilirsiniz. Kalan yarısı ise mama ve su kabı için kalmalıdır. Daha sonra ise kutunun çevresini strafor ve köpük ile kaplamalısınız. Evin sağlam olması gereklidir özellikle su almayacak şekilde evi kaplamanız gerekmektedir. Eğer ki strafor veya köpük yok ise o zaman eski çarşaf, kıyafet tarzı bezler ile evi birkaç kat kaplamalı ve üzerini de poşet ile sarmalısınız. Evin su almayacak şekilde olmasına ve zemininin sağlam olmasına dikkat etmelisiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.