BakımBilgilerKedi BakımıKöpek Bakımı

Kedi Köpek İle Otobüs Yolculuğu

Bir çok kedi köpek sahibinin kendine ait otomobili olsa da, kimisinin de otobüs ile seyahat etmesi gerekmektedir. Makalemizin hedef kitlesi, otobüs ile şehirler arası seyahat eden kedi köpek sahiplerine bir kaç bilgilendirici ipucu vermek. Öncelikle kedi köpeklerin otobüslerde yolcu kısmına alınmadığını ve bagaj bölümünde yolculuk ettiklerini belirtmek isterim. Bu yolculuklar, kedi köpek sahipleri için bazen çok zorlu geçebilmektedir. Vereceğimiz bilgiler hem kedi köpekleriniz hem de sizin için rahatlatıcı olabilir.

Yolculuğa Çıkmadan Önce Yapılması Gerekenler

Kedi köpeğinizin taşıma kutusunun zeminine yumuşak bir şeyler koyun. (Yastık, ince pike ve benzeri.)

Yolculuk mesafeniz eğer ki 2-3 saatten daha uzun bir sürede ise kedi köpeğinize, yolculuğa çıkmadan 20-30 dakika önceden veteriner hekimi tarafından incelenip, onaylanmış bir sakinleştirici verebilirsiniz. Fakat Kedi köpeğinizi veterinere göstermeden kendi düşünceleriniz ile ilaç vermeyin! Kedi köpekler yolculuklarda aşırı derecede korkabilir ve problem yaşayabilir. Bu gibi zamanlar onların psikolojilerini ve sağlıklarını kötüye götürebilir. Fakat sakinleştirici verildiği zaman kedi köpek bir nevi uyuklar ve yolculuk daha rahat geçebilir.

Otobüsün bagaj kısmına kedi köpeğinizi koyacağınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kafesinin yeri. Devrilmeyeceği ve havasız kalmayacağı bir yer seçin. Özellikle otobüs motorunun sıcaklığını üflediği havalandırmaya dikkat edin ve sakın önüne koymayın! Bu havalandırmalardan dolayı çok kötü sonuçlanmış kedi köpek kazaları günümüzde mevcuttur.

Eğer ki kış aylarında yolculuğa çıkacaksanız ve bu yolculuk sırasında kedi köpeğinize sakinleştirici verecekseniz; Üşümesin diye kat kat sarmayın! Sakinleştirici etkisindeyken üzerinde bulunan cisimlerden kurtulamayabilir ve nefessiz kalabilir! Gündelik zamanında giydiği kıyafeti giydirebilir veya sadece altına bir şey serebilirsiniz.

Yolculuk Sırasın Yapılması Gerekenler

Otobüs mola verdiği zamanlarda, görevlilerden kedi köpeğinizi görebilmeyi isteyin. Bir sorun var mı? diye bakın.

Yolculuk Sonrası Yapılması Gerekenler

Otobüsten indikten sonra kedi köpeğinize su ikram edin. Eğer içmiyorsa zorlamayın.

Gideceğiniz yere vardığınız zaman kedi köpeğinizi çok fazla ellemeyin. Otobüs yolculuğu sonrası kedi köpeğin ihtiyacı olan tek şey dinlenmek. Aradan biraz zaman geçtikten sonra kendine gelmeye ve yemek ile su aramaya başlayacaktır.

Bilgi

Bazı şehirlerde hayvanlara özel olarak kurulmuş Hayvan Kargoları bulunmaktadır.

Yukarıda yer alan yazılar bizim tarafımızdan deneyimlenmiş ve bundan yola çıkarak yazılmıştır. Yalnızca bilgilendirme amacı taşımaktadır. Kedi köpeğinizin sağlığı ile ilgili en iyi bilgiyi bu alanlarda uzman, veterinerler verebilir. Lütfen yukarıda yazılanları uygulamadan önce veterinerlere danışın!

 

 

Daha Fazla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgini Çekebilir

Close
Close