Kedi Köpek Maması

Evlerinizin bireyleri arasında yer alan evcil hayvanlarınızın mama tercihleri oldukça zor bir süreç olarak görülmektedir. Aynı zamanda da mamaların hayvanların yaşlarına ve sağlıksal yapılarına göre de farklılık gösterebilmektedir...

Evlerinizin bireyleri arasında yer alan evcil hayvanlarınızın mama tercihleri oldukça zor bir süreç olarak görülmektedir. Aynı zamanda da mamaların hayvanların yaşlarına ve sağlıksal yapılarına göre de farklılık gösterebilmektedir. Bu farklılıklar genel anlamda mamaların protein oranlarına göre değişken bir noktada yer almaktadır. Kedi ve köpeklerin veteriner masraflarını azaltması ve daha sağlıklı olmaları konusunda mama tercihleri önemli bir rol oynamasından dolayı iyice araştırılması gereken bir durumdur. Yaş ve kuru biçimleri mevcut olan mamaların; evcil hayvanların ihtiyaç duyduğu enerjiye sahip olmalarında etken olmasının yanı sıra ideal bir gelişim sürecini tamamlamaları durumunda da önemli bir pay sahibi olacaktır.

Piyasada yer alan kedi mamaları; yavru kedi maması, yetişkin kedi maması, kısır kedi maması, yaşlı kedi maması ve light kedi maması olarak şekillendirilmektedir. Ülke piyasasında ise Acana, Orijen, Royal Canin, Hill’s, Pro Plan ve Brit Care markası adı altında kedi mamaları görülebilmektedir.

Köpek mamaları da tıpkı kedi mamaları gibi işlevlerini yerine getirmekte ve birçok farklı sistemin gelişmesinde de önemli bir konumda yer almaktadır. Özellikle 1 yaşına kadar olan kedi ve köpeklerin mamalarının besin değerlerine fazlasıyla önem verilmekte ve besin kalitesi üzerinde de fazlasıyla durulmalıdır. Bağışıklık, kas ve iskelet sistemleri konusunda önemli bir rol oynayan mamaların; tam anlamıyla sağlıklı bir evcil hayvana sahip olunmasında ön planda yer almaktadır. Kedi ve köpeklerin temel gıda unsurlarının yanı sıra gerektiğinde ek gıda ürünler de kullanılabilmektedir. Evcil hayvanların gelişimini destekleyecek olan bu gıda ürünlerinde ihtiyaç duyulan tüm protein ve karbonhidratların mevcut olduğu belirtilebilmektedir. Ek gıda konusunda bilinen mamalar arasında dikkat çeken Premium mamalar ise bu noktada en elverişli şartları sağlamaktadır. Evcil hayvanların ömrünü uzatan ve daha kaliteli bir hayata sahip olmalarının da temel nedeni olarak ifade edilen bu mamalar; oldukça faydalı olarak da adlandırılmaktadır. Köpek ya da kedilerin gerekli enerjileri fazlasıyla alabildikleri bu mama seçeneklerini aynı zamanda fazlasıyla sevdikleri ve tüketmek için can attıkları da ifade edilebilmekte olan bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.