Kedi Ve Köpek Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Evlerini ve hayatlarını bir kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlar ile paylaşan insanlar için bu kedi ve köpekler birer evcil hayvan olmaktan çıkıp evin bir bireyi haline gelmiştir. Bu nedenle evlerinde kedi ya da köpek besleyen bu insanlar kedi köpek sağlığına ekstra önem vermektedirler. Bir evcil hayvanın sağlığı söz konusu olduğunda akla birden çok konu gelmelidir çünkü bir evcil hayvanın sağlığını etkileyen birden çok iç ve dış etken vardır. Bu nedenle her bir etkene ayrıca dikkat gösterilmelidir. Evcil hayvan sağlığının önemli konularından biri tüy ve deri sağlığıdır. Sağlıklı bir evcil hayvanın derisi sağlıklı ve parlak tüyler ile kaplı olmaktadır. Bu nedenle bir kedi ya da köpeğin derisine ve tüylerine bakılarak sağlığı hakkında genel bir fikir sahibi olunabilir.

Sağlıklı Bir Kedi Ve Köpek İçin Beslenmenin Önemi

Bir kedi ya da köpeğin sağlığı ile fikir edinmek için tüylerine ve derisine bakılabilir. Parlak tüylerle kaplı sağlıklı bir deriye sahip evcil bir hayvan sağlıklıdır. Bu nedenle deri ve tüy sağlığına dikkat edilmelidir. Bunun için kedi köpek beslenmesine büyük önem verilmelidir çünkü beslenme tarzı bir evcil hayvanın sağlığını etkileyen en büyük etkenlerden biridir. Kedi ve köpekler sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmek ve hayatlarını sürdürmek için gerekli olan enerjiyi elde edebilmek için kaliteli ve besin değeri yüksek mama yemek durumundadırlar. Bu mama çeşitleri kedi ya da köpeğin ırkına, yaşına, vücut boyutlarına ve fiziksel özelliklerine göre değişebilir. Bu nedenle kedi veya köpek için uygun mamanın seçilmesi evcil hayvan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Dikkatle seçilmiş kaliteli bir mama evcil hayvanların uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için gerekli enerjiyi sağlamaktadır.

Kedi Ve Köpek Sağlığı İçin Alınması Gereken Önlemler

Konu kedi köpek gibi evcil hayvan sağlığı olunca dış etkenlerin önemi yok sayılmayacak kadar yüksektir. Çünkü ev kazaları evcil hayvanların sağlıklarının bozulmasında büyük bir role sahip olabilmektedir. Bu olası ev kazalarını önlemek ve evde yaşayan evcil hayvanların sağlığını koruyabilmek için alınabilecek bazı önlemler vardır. Kedi ve köpekler tıpkı küçük çocuklar gibi heyecanlı bir şekilde evin her köşesini keşfetmek isterler. Ancak kolaylıkla devrilebilecek cam eşyalar ya da duvara sabitlenmemiş dolaplar, bu hareketli hayvanlar için birer tehlike oluşturabilir. Bu nedenle bu eşyaların güvenliği sağlanmalıdır. Evlerde temizlik ya da başka bir amaç için kullanılan, deterjan gibi kimyasal maddelerin evcil hayvanlar tarafından kolaylıkla ulaşılamayacak yerlerde tutulduklarından emin olunmalıdır.

56 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.