Kedilerde Diş Kaşınmasında Uygulanabilecek Yöntemler

Kedi Köpek

Yavru kedilerde diş çıkarma ve dişlerin kaşınmasındaki zorlu süreçte hem sizin hem de kedinizin bu dönemi kolay geçirebilmesi için yapılabilecek bazı ipuçları nelerdir ?

Bebeklerde olduğu gibi yavru kedilerde de diş çıkarma ve dişlerin kaşınması dönemi oldukça zorlu geçebilmektedir.

Bu döneme kedilerin yavruluk dişlerinde dökülmeler olup yerine ömür boyu kullanacakları dişlerin çıkması süreci de diyebiliriz. Bebek kedilerde doğumdan sonraki diş sayısı 26 dır. 3 aydan sonra bu dişlerin yerini yetişkinlik dişleri almaya başlar. Diş değişim dönemi sonunda oluşan dişlerin sayısı 30 olarak sabitlenir.

 

Diş değişim döneminde kediler, dişlerinin kaşınması gidermek için çevresindeki çoğu eşyaya karşı ısırma eğiliminde olurlar. Evinizdeki çoğu eşya hatta siz bile kediniz için dişlerini kaşıyabileceği bir hedef olacaksınız. Çoğu zaman bu ısırmalar bir sorun teşkil etmese bile bazı zamanlarda canınızı acıtacak ısırıklarla karşılaşabilmeniz olası bir durumdur. Böyle durumlarda yapmanız gereken bir kaç yöntemi sizin için derledik;

  • Eğer kedinizi severken elinize saldırırsa ciddi bir ses tonuyla hayır diyerek onu bu hareketinden caydırabilirsiniz.
  • Kedinizi severken özellikle arka patileri ve karnından sevmemeye özen gösterin.
  • Kedinizi severken onu sıkacak, strese sokacak hareketlerden kaçının.
  • Kediniz sevilmek istemiyor ise sevmek için zorlamayın ve bir müddet kendi haline bırakın.
  • Evinizdeki eşyalara zarar vermemesi için mağazalardan temin edebileceğiniz veya basit malzemelerle evinizde yapabileceğiniz diş kaşıma oyuncaklarını kullanmanızın kedinize oldukça faydası olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.