BakımKedi BakımıKöpek Bakımı

Kedilerde ve Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Kedi ve köpeklerin vücudu tıpkı diğer pek çok hayvanda olduğu gibi tüylerle kaplıdır. Üstelik kedi köpek çeşitlerini görünür kılan, onları sevimli hale getiren unsurlardan birisi de bu tüyleridir. Farklı renklerdeki tüyler kimisinde uzun, kimisinde kısa; kimisinde seyrek kimisinde sık bir şekilde yer alır. Bununla birlikte evlerinde kedi köpek besleyenlerin en büyük sıkıntılarından biri tüy dökülmesidir. Hayvanlarımızı albenili yapan, onları kışın soğuktan, yazın sıcaktan koruyan tüyler zaman zaman dökülürler ve yaşadıkları, gezdikleri her yere tüylerin saçılmasına neden olurlar. Peki tüy dökülmesinin nedeni nedir? Neden kedi köpeklerde tüy dökülür?

Kedi Köpek Cinlerinde Olağan ve Olağan dışı Tüy Dökme

Tüy, kedi ve köpeklerde hayvanlarınızın cinslerine göre, yaşlarına göre farklı uzunlukta olur. Bu tüyler 3-4 ay yaşar ve ömrünü tamamlayarak ölür. Bunun neticesinde de değişime uğrar. Bu bakımdan kedi köpek sahipleri açısından kedilerin ve köpeklerin tüylerinin belirli aralıklarla dökülmesi doğal bir döngüdür. Bunun yanında tüy dökülmeleri kimi zaman doğal döngünün dışına çıkabilir. Farklı rahatsızlıkların, hastalıkların göstergesi de olabilir. Böyle durumlarda önlem alınmadır. Çünkü kedi ve köpeğinizin olağan dışı tüyünün dökülmesi onun rahatsızlıklarının bir dışavurumudur. Gerekeli müdahale yapılmazsa gün gün hayvanınız zayıflayacak ve daha kötü hale gelecektir. Eğer köpek ve kedinizin tüy dökülmesinin olağanın dışında olduğundan şüpheleniyorsanız öncelikle onların hareketlerini gözlemlemelisiniz. Bu, çoğu zaman aşırı hantallık, aşırı kaşıntı, halsizlik, göz kapaklarında düşüklük, yüz ifadesinde asıklık olarak kendini gösterir. Bunların biri veya birkaçı varsa acilen bir veterinere başvurarak gerekli patolojik testlerin yaptırılmasını sağlamanız gerekir.

En Yaygın Tüy Dökme Sebepleri ve Çözümleri

Kedi köpek sahiplerinin olağanın dışında karşılaşabilecekleri tüy dökülmelerinin diğer nedenleri;

  • Bakım,
  • Aşılama,
  • Beslenme problemleri,
  • Diğer sağlık problemleri

Olarak sayılabilir. Özellikle uzun ve ince tüylü kedi köpek türlerinin tüy bakımı çok önemlidir. Her gün düzenli olarak tarayıp fırçalamak gerekir. Bu şekilde yapmanız zayıf tüylerin, keçemsi tüylerin düzenli toplanmasını sağlayacağı için gelişi güzel etrafa saçılmayacaktır. Yine temizliklerinin düzenli olarak yapılması ve sağlıklı temizlik ürünlerinin kullanılması da artıdır. Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da sağlık için aşı gereklidir. Özellikle de diş parazitleri ve iç parazitler kedi köpeklerin tüy, deri kaliteleri üzerinde etkilidir. Hayvanlarınızın hem parazit hem de diğer aşılarını düzenli olarak yaptırmanız onların sağlıkları üzerinde olumlu etki yapacak, tüy kalitesi ile birlikte dökülmeleri de önleyecektir. Beslenme noktasında ise kedi ve köpeklerin besin değeri yüksek gıdalarla beslenmesi gerekir. Cinsine ve yaşına göre gıda, mama tercih edilmesi, farklı markalar arasında geçiş yaparken eski ile yeni karıştırılarak verilmelidir. Aksi taktirde alerji oluşabilir. Bunlar dışında doğum sürecinde de tüy dökülmelerine rastlanabilir. Bu, geçici olağan bir durumdur.

Daha Fazla

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgini Çekebilir

Close
Close