Kedilere Dost Köpek Irkları

Kedi Köpek

Hayvan severlerin en sık yaşadığı sorunlardan birbirinden farklı hayvanları aynı anda sahiplenmek istemeleri halinde bu hayvanların uyumlu bir şekilde ortamı paylaşamamasıdır. Özellikle kedi ve köpekler arasında birbirinden hoşlanmama durumunun varlığı ile ilgili deneyimler yaygındır. Eğer aynı anda kedi köpek beslemek istiyorsanız kedilere karşı olumsuz yaklaşımı bulunmayan bir köpek ırkını tercih etmenizde yarar var.

Hangi Köpek Irkları Kedilerle Bir Arada Yaşayabilir?

Kedi köpek birlikteliğinden kaynaklanan bir sorun yaşamak istemiyorsanız dünyanın en uysal ve sevecen köpekleri arasında gösterilen Golden Retriever cinsi bir köpeği dost edinebilirsiniz. Bu sayede yalnızca kediniz değil diğer evcil hayvanlarınız ve evinize gelen misafirleriniz de güvende olur. Kedilerle iyi geçinme konusunda başarılı bir başka tür de süs köpeği sevenlerin ilgisini çeken bir tür olan Bichon Frisé. Sosyal ilişkilerde ılımlı tavırları ile dikkat çeken bir tür olan Labrador Retriever da kedilerinizin güvenli bir ortamda yaşamasına yardımcı olacak köpek ırkları arasında yer alıyor. Süs köpekleri kedilerle anlaşır, dev cüssesi olanlar kedileri korkutur diye düşünüyorsanız Newfoundland fikrinizi değiştirebilir. Dev bir cüsseye sahip olmasına karşın bu ırktan olan köpekler, kedilere karşı oldukça ılımlı bir tavır sergiliyor.

Aile Ortamını ve Keyfi Seven Köpekler

Kediniz ve çocuklar başta olmak üzere aile bireylerinizle sorun yaşamayan bir köpeğe sahip olmak istiyorsanız söylenmesi çok kolay olmayan adının aksine geçimli oluşu ile bilinen Cavalier King Charles Spaniel’i değerlendirebilirsiniz. Eğlenmeyi seven bir minik dost arıyorsanız ve ev ortamında sıfır sorun istiyorsanız, yaşam koşullarına ayak uydurmada başarılı, evcil hayvan ve dolayısıyla bir kedi dostu olan Papillion ırkı ideal bir seçim olabilir. Tırmalama alışkanlığı olmayan bir kediniz varsa, sevimli ve sakin yapıdaki Maltese evde sorun çıkarmayacaktır. Pug cinsi köpekler de farklı koşullar karşısında kolay adapte olması ile tanınıyor ve dolayısıyla evi kedi köpek olarak paylaşmak Pug’ların davranışlarını olumsuz etkilemiyor. Onlar hem kendilerini hem de ailelerini seven köpekler. Paylaşıma açık ve uysal köpekler arasında Basset Hound’lar da yer alıyor. Basset Hound’lar için evi bir kedi ile paylaşmak mesele olmasa da oyun ihtiyacının karşılanmaması ya da bakımının tam yapılmaması mesele olabilir. Dolayısıyla sorunsuz bir hayat için onu ihmal etmemeniz gerekir. Oyuncu, hayat dolu, keyifli ve uyumlu bir köpek denilince akla gelen ırklardan biri de Boxer. Tıpkı Basset Hound gibi Boxer da oyun ve ilgi konusunda hassas. Dolayısıyla evde onun dışında sorumlu olduğunuz bir hayvan daha varsa sorun çıkarmaması için ihtiyacını karşılamaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.