Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Kedi Köpek

Hayatımızın en iyi dostlarından bir tanesi olan kediler hakkında ilginç bulabileceğiniz bir takım bilgileri sizler için araştırdık.

Görme duyusu kedilerin en güçlü duyularından biridir. Çünkü gözleri büyüktür. İşin aslı, eğer sizin gözleriniz de, kedilerin ki kadar büyük olsaydı her birinin çapı 20cm kadar olacaktı.

Bir kedi tamamen karanlık bir ortamda göremez fakat son derece karanlık durumlarda bir nesneyi görebilir ve en ufak hareketi bile ayırt edebilir. Siz gece yatağınızda yatarken, kedinizin bir şeyleri kovalamak için zıplayıp durması buna örnek olabilir. Ayrıca kediler renk körü olarak kabul edilmektedirler.

Kedilerin bıyıkları inanılmaz bir şekilde hassastır ve ışığın olmadığı durumlarda bıyıkları onlara yol gösterir. Kedinizin çarpabileceği her türlü nesneye karşı onu uyarır. Bıyıkları koku alma organıyla birlikte çalışarak onu çevredeki değişimlere ve yaklaşan yabancılara karşı uyarır.

Kedinizin kuyruğu genelde içinde bulunduğu ruh haline göre değişiklik göstermektedir. Bazı kuyruk durumlarına göre anlatmak istediği şeyler şunlardır;

  • Kedinizin kuyruğu havaya kalkıksa, gururlu ve karnı toktur.
  • Kedinizin kuyruğu dümdüz uzamışsa, bir şeyleri takip ediyordur.
  • Kedinizin kuyruğu sağa sola sallanıyorsa, kızgındır.

Yetişkin bir kedi 2-9 kilo ağırlığında olabilir. Erkek kediler, dişi kedilerden daha fazla gelişir. Bir kedi çok uzun ya da orta veya kısa uzunlukta tüylere sahip olabilir ve bazıları diğerlerinden daha fazla tüy döker.

Her ev kedisi, leopar ya da vaşak gibi diğer vahşi kuzenleriyle aynı karakteristik özellikler taşımaktadır. Ormanlarda avı üzerine atlayan bir kaplan ile kedinizin oyuncağına atlaması aynı içgüdüler ile yapılır. Eğer bu hareketleri yeterince izler ve anlamaya çalışırsanız, kedinizin ne gibi durumlara nasıl tepkiler verdiğini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Kediler karanlık ve sıcak yerlerde uyumayı çok severler. Bu yüzden dolabınızın çekmecelerini, bulaşık makinenizi vb. eşyalarınızın kapaklarını kapatmadan önce onları kontrol etseniz iyi olur. Ayrıca evden ayrılmadan önce kedinizin nerede olduğunu kontrol etmenizde fayda var.

Bir zamanlar kedilerin çıkardığı mırlama sesinin gırtlaktan geldiğine inanılırdı, şimdi ise mırlama sesinin, göğüs duvarında bulunan önemli damarlardan birinin çıkardığı titreşimden kaynaklandığına inanılmaktadır. Bazı kediler hasta olduklarında veya korktuklarında da mırlama sesi çıkartabilirler.

Patilerini ovalama hareketi, yavru bir kedinin annesini emdiği sırada içgüdüsel olarak yaptığı bir harekettir. Bu hareket, ön patilerini annesinin karnına bastırmasından gelir. Bazı kediler, yetişkin olduklarında bile bu hareketi sergileyebilirler. Genelde memnuniyet ve sevgi göstergesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.