Kedilerin Yiyebileceği Bazı Sebze-Meyveler

Kedi Köpek

Evinizde bir kediyle yaşamanın keyifli yanları olduğu gibi bazı sorumlulukları da vardır. Her kedi sahibi kedisinin mutlu olmasını ve olabildiğince sağlıklı olup uzun yıllar birlikte yaşamak ister. Özellikle ev kedileri sokakta yaşayan kedilere nazaran bakıma oldukça bağlıdır. Bunun nedeni ev kedilerinin bağışıklık sistemlerinin sokak kedileri kadar gelişmemiş olmasıdır. Herkes çöp kutularında dolaşıp poşetlerden yemek artıklarını arayan kediciklere en az bir kere denk gelmiştir. Her canlı doğanın kanunu gereği yaşadığı ortama uyum sağlamak zorundadır. Ev kedilerinde bu durum tamamen farklıdır. Sevimli dostlarınızın sağlıklı yaşamaları sizin besleme şeklinize bağlıdır. Bu yazımızda kedinize mamaların yanında verebileceğiniz bazı meyve ve sebzeleri ele aldık.

  • Haşlanmış Havuç

Havuç özellikle A vitamini açısından oldukça zengindir ve kedilerin gözlerini güçlendirir.

  • Brokoli

Brokoli oldukça sağlıklı bir sebzedir. İçinde bulunan C, E, A, K B6, B2 vitaminlerinin değerleri yüksektir. Ayrıca bulundurduğu antioksidan özelliği sayesinde kedilerin karın ağrılarına iyi geldiği ve kanseri önlediği bilinmektedir.

  • Karpuz

Karpuzun içindeki potasyum, magnezyum, A ve C vitaminleri bulunur. Yalnız kedilere verilmeden önce karpuzun çekirdeklerinin ayıklanması gerekmektedir.

  • Balkabağı

Balkabağı, E vitamini, kalsiyum ve demir açısından zengindir. İshal oluşumunu önler ve sindirim sistemine yardımcı olur.

  • Salatalık

Salatalık içinde C, A, K vitaminleri ile Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor gibi zengin mineraller barındırır. Ayrıca su tutma özelliği ile dehidrasyonu önlemede oldukça etkilidir.

  • Bezelye

Bezelye protein ve potasyum kaynağı olarak bilinmektedir. Kedi mamalarında sıkça kullanılan bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.