Kedilerle İlgili Kısa Bir Geçmiş

Kedi Köpek

Kediler binlerce yıl boyunca insanlarla aynı evi paylaşmışlardır. Kedilerin insanlarla ne kadar zamandır birlikte yaşadığına kimse net bir cevap veremez. Yıllar geçtikçe güzellikleri ve zarafetleriyle olduğu kadar avcılıklarıyla da değer kazanmışlardır.

Kedilere ilk defa ev sahipliği yapan uygarlık, eski Mısırlılardı. Kedi, onlara göre sadece arkadaş değil, aynı zamanda tapınaklarında ki bir nesneydi. Sanatsal çalışmalarda ve piramit duvarlarındaki hiyerogliflerde resmedilerek ve çoğunlukla mumyalayıp sahipleriyle birlikte aynı mezara gömülerek birçok şekilde, kedilere olan ilgilerini ölümsüzleştirmişlerdir.

Her ne kadar Mısır kanunları kedi ihracatını yasaklasa da, denizciler gemileriyle birlikte sayısız kedi kaçırmış ve onları Akdeniz bölgesi boyunca yer alan ülkelere getirmiştir. 11.yüzyılda Kara Veba Avrupa kıtasını kasıp kavurunca kediler fare avcısı olarak oldukça aranır hale gelmiştir. Tüm bu iyi ve kötü dönemler boyunca, kediler hayatta kalmayı başarmışlardır. Kediler usta avcu içgüdülerini ve özgüvenlerini hiçbir zaman yitirmemişlerdir. Mısırlı atalarıyla aynı mırıldanma sesini çıkartmaktadırlar ve onlar gibi sevgili ve mesafelidirler.

Bugün kediler ilgili yeni bilgilerin arasında kedi sahiplenmenin faydaları keşfedilmiştir.

Stres faktörünün azalması. Kedi sahibi olmanın aslında kan basıncını düşürebileceği ve stresi hafifletebileceği kanıtlanmıştır. Ayrıca bunların yanı sıra kediler, yalnız insanlar için ideal birer yoldaştır. Hayatını bir kediyle paylaşan insanların sayısı her geçen gün daha da fazla artmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.