Kuduz Nedir?

Kedi Köpek

İnsanlarda ve hayvanlarda ölümcül sonuçlara yol açan bu virüs, hastalıklı kedi,köpek ya da farelerin hayvanlarımızı veya bizleri ısırması, salyalarını açık yara, çatlak ve benzeri yerlere bulaştırması sonucu geçen bir sinir sistemi virüsüdür. Hayvanlar ile temasa geçen her kedi köpeğiniz kuduz aşısı olmalıdır. Bu durum öylesi ciddi bir durumdur ki belirtileri görüldükten sonra tedavisi yoktur.

Kuduzun Belirtileri Nelerdir?

İlk belirtiler 3 ile 6 hafta arasında görülmektedir. Kuluçka dönemi denilen bu süreçten sonra kuduzun tedavisi yoktur.

İlk belirtiler hafif ateş, halsizlik, tembellik ve solunum güçlüğüdür. Vücudun bazı yerlerinde kasılmalar da görülebilir. Bir kaç gün sonra yutkunma zorluğu, devamlı uykusuzluk, yutak felci meydana gelir.

Yutkunamayan hayvanın ağzından salyalar akmaya başlar. Yutkunamadığı için su içemeyen hayvanda sudan korkular ve heyecanlanmalar görülür. Işık ve rüzgar karşısında da aynı belirtileri gösterir. Bu nedenle de karanlık ve sessiz yerlere geçerler.

İlerleyen zamanlarda, şiddetli sinir gerilimleri nedeniyle; kendisini, etrafındakileri ve eşyaları ısırmaya başlarlar. Bunu takip eden son evrede ise solunum çok zor hal alır ve sinirsel gerilimler sebebi ile hayvan ölür.

Kuduz Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Kedi köpeğimizin yabancı hayvanlar ile temasından sonra yukarıdaki belirtilerden herhangi biri görülürse, şüpheli olan hayvanı bağlı tutarak kuduz ve sağlık kurumlarına bildirmek, kedi köpeğimizi ya da bizi ısıran yabancı hayvanları gözlem altına aldırmak, ısırıldıktan sonra ya da şüpheli hayvanla temas ettikten sonra aşı yaptırmak için 1 dakika bile kaybetmemeniz çok önemlidir!

Hayvanınız ve sizin için yapılan aşı belgesini yanınızda bulundurunuz! Bu durum resmi görevliler için önemli bir belgedir.

Ek olarak, hayvanları sevmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu biliyoruz. Fakat bu hayvanları sevdikten sonra kuduz riski taşıdığını düşünüyorsanız biran önce sağlık kuruluşlarına, şüpheli olan hayvanı ve kendinizi gösterin. Bu durumun ne kadar ciddi olduğunun bilincine varın ve ailenizin çocuk bireylerine de bu bilinci vermeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.