Kedi Köpek
Ev Ortamında Kedi Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır? - Bakım

Ev Ortamında Kedi Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

by Kedi Kopek - 03.01.2020 01:53:30 270 Gösterim

Evcil hayvan kategorisinde en çok tercih edilen iki hayvan olarak kediler ve yine sadık birer dost olarak köpekler bulunmaktadır. Özellikle bu hayvanlar yavru olarak elinize ulaştığı zaman bakımlarını üstlenmek ve onlarla ilgilenmek daha zor ve özenli bir işlem olmaktadır. Her noktada bakımlarına dikkat etmeli, seçtiğiniz mamayı ve kullandığınız ilaçları iyi seçmeli, hazırladığınız uyku alanından oyun alanına kadar her ayrıntıya özen göstermelisiniz. Bu nedenle kedi köpek bakımı sağlayabilmek için özellikle yavru köpeklerde çok özenli bir hazırlık gerçekleştirilmeli, anne sütüyle beslenme sağlanmalı, izinler alınmalı, veteriner hekimlere danışarak doğru bir aşılama takvimi oluşturmalısınız. Ancak bu sayede iyi bir şekilde beslenen, hastalıklara karşı korunan ve mutlu bir evcil hayvan yetiştirme şansına sahip olabilirsiniz.

 

Yavru Kedi Köpek Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Genellikle birçok hayvan sever evinde beslemek istediği ve dost olarak yetiştirmek istediği kedi veya köpekleri yavru iken almayı ve yetiştirmeyi tercih etmektedir. Bu nedenle kedi köpek yetiştirme noktasında ve onların bakımını üstlenme noktasında yavru bakımından başlayarak önemli noktaları öğrenmeniz gerekir. Eğer, aldığınız yavrunun annesi hayatta ise doğumun 4. gününde iç parazit ilacı uygulanmalı anne hayatta değilse anneleri gibi onlara masaj yaparak dışkı ve idrar çıkışları için onları eğitmeli ve uyarmalısınız. İlk 3 gün boyunca vücut sıcaklıklarına dikkat etmeli ve 45 günlük olana kadar anne sütüne devam etmeleri gerektiği için onlara ilk 30 günlük kuru mama vermemeli ve dişleri çıktıktan sonra kuru mamayı tercih etmelisiniz. Hem kedi bakımı hem de köpek bakımında ortak bir nokta olarak doğum sonrasında yaşayan annenin beslenmesine de dikkat etmelisiniz. Bu sayede anne sütünü güçlendirerek antikor geçişini yükseltebilirsiniz. 60 gün sonrasında bebek yavrularda aşılama işlemlerinin başlaması gerekir.

 

Yetişkin Kedi Köpek Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelidir?

Köpekler, yavruluk döneminden çıktıktan sonra ev ortamına ve size alışacakları için artık oluşturduğunuz beslenme, dışkılama, idrar ve uyku düzenine uygun şekilde yaşamlarını sürdüreceklerdir. Kediler, köpeklere göre biraz daha serbest ve kendilerine has bir rahatlık duygusuna sahip olduklarından dolayı daha konforlu bir ortam isteyecek ve bu ortamı sağladığınızda çok daha huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yetişecektir. Mama noktasında kedi köpek bakımı gerçekleştirilirken yetişkinliğe geçiş ile birlikte tercih edilen kuru mamalarda kedinin ırkına, yaşına ve vücut ağırlığına göre doğru mamayı seçerek beslenme oluşturmalısınız. Sürekli olarak aşılarını ve bakımlarını yaptırmalı, veteriner kontrolünden geçirilmeli, eğitimlerini sürdürmeli, yaşam ortamlarını düzenli hale getirmelisiniz. Günlük olarak havalandırma ve gezi zamanları oluşturmalı ve kış mevsimlerinde buna daha fazla dikkat etmelisiniz.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar