Kedi Köpek
Hachiko'nun Efsane Hikayesi - Eğlence

Hachiko'nun Efsane Hikayesi

by Kedi Kopek - 03.01.2020 01:16:53 204 Gösterim

Herkes'in az çok bildiği, sahibini 9 yıl boyunca tren istasyonunda bekleyen Hachiko'nun efsane hikayesini gelen beraber görelim.

İnsanlarla, hayvanların dostluğu geçmişten günümüze kadar açık ve güzel bir şekilde görülmüştür. Bazı hikayeler vardır ki, hayvanların ne kadar güzel ve sadık bir dost olduğunu hatırlatır. İşte Hachiko da bu dostlarımızdan bir tanesiydi.

 

Günümüzden yaklaşık 100 yıl kadar önce Ueno adında bir Profesör; Akita türü, iri, beyaz ve erkek olan Hachiko’yu yavruyken sahiplenir. Hachiko, sahibine her sabah Shibuya Tren İstasyonu'na kadar eşlik eder. Akşamları ise aynı istasyon'a giderek sahibini alır ve eve dönerler. Hachiko, zamanla tüm tren istasyon'u tarafından tanınmış ve sevilmiştir. Fakat bir gün beklenmedik bir olay olur ve Profesör Ueno akşam saati tren istasyonuna gelmez. Hachiko her gün olduğu gibi sahibini orada hiç kıpırdamadan bekler, fakat sahibi bir daha gelmez. Hachiko sahibi'nin gelmesini tam 9 yıl boyunca bekler. Bu bekleyiş sırasında Hachiko'yu tanıyanlar ve sevenler ona yardımcı olurlar. Hachiko'nun adı zamanla tüm ülke'ye yayılır. Hachiko, 11 yaşındayken 8 mart 1935 yılında ölür ve Efsane Köpek Hachiko'nun adı tanınmış olur.

 

Tokyo, Shibuya istasyonu'nun kapısında Hachiko'nun heykeli bulunmaktadır. Japonlar, Hachiko'nun ölümünden hemen sonra sadakat ve insan - hayvan ilişkisinin sembolü olsun diye bu heykeli yaparlar. 2.Dünya savaşında heykel hasar görünce, 1948 yılında heykelin yenisi yapılır.

 

Birçok hayvansever insan, her yıl 8 mart gününde heykelin orada buluşmaktadır.

Hachiko'nun bu hüzülü hikayesi 1987 yılında bir japon filmine konu olmuştur.

Haçiko’nun mumyalanmış naaşı, Tokyo Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilenmektedir.

Hachiko'nun adı zamanla tüm dünya'ya yayılmıştır ve filminin Hollywood versiyonu çekilmiştir. İzlemenizi tavsiye ederim.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar

Ertuğrul Çakmak (27.01.2020 14:08:30)

Çoğu kişininde bildği bir efsanee.