Kedi Köpek
Kedi Bakımında Yapılan Tipik Hatalar - Kedi Bakım

Kedi Bakımında Yapılan Tipik Hatalar

by Kedi Köpek - 03.01.2020 17:01:18 272 Gösterim

Kediler kişilikli hayvanlardır. Sevme ve sevilme zamanını kendileri  tayin ederler  ve özgürlüklerine oldukça düşkün canlılardır.  Bu nedenle kedi bakımı ve beslenmesi konusunda genel kapsamda kurallar koymak mümkün olamamaktadır. Ama bunun yanı sıra kedi sahipleri de istedikleri gibi davranmamalıdır. Bu yapılan hatalardan bazılarını sizin için derledik.

 

Rekabet

Kediler bireysel hayvanlardır bu yüzden yiyeceklerini paylaşmazlar. İdeal durumlarda kedi ve insan birbirlerine uyum sağlarlar ve bu da sıkı sıkıya bağlı bir ilişkiye dönüşür. Kedinin rahat etmesi siz evde yokken sıkılmaması bunalıma girmemesi için eve yeni bir ev arkadaşı alınır lakin iki kedinin aynı ortamda yaşaması yetiştiricinin yani sizin şartlara uygun ortam sağlamanızla alakalıdır. Bu ortamı sağlayamazsanız yeni kedinizle eski kediniz mutsuz olur. Eski kediniz sahiplik duygusuyla evin her yerini idrarıyla işaretlemeye başlar ve yeni aldığınız kedi eski kediniz tarafından kovulur hırpalanır hatta çok ciddi hasarlara neden olacak kavgalara yol açabilir. O yüzden siz siz olun ikinci bir kedi sahiplenecekseniz bu tür durumları iki kere düşünün.

 

Can Sıkıntısı

Bütün avcı canlılar gibi kedilerin de uzun dinlenme sürelerine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle saatlerce uyuklayabilirler. Lakin bu durumdan yola çıkarak kedilerin tembel canlılar olduğu sanılmamalıdır. Bu denli yorulmaları için yoğun bir şekilde avlanmaları ya da oyun oynamaları gerekmektedir. Kediler devamlı dışarı çıkmazlar ve yiyeceklerini de kazanmak için özel bir çaba sarf etmediklerinde çok büyük can sıkıntıları çekerler. Bu durumda sizin üstünüze düşen bedensel ve ruhsal açıdan kedinizi hareketli tutmanız yani sevimli dostunuzla daha çok vakit geçirmeniz gerekir.

 

Aşırı Beslenme

Bir avcı doğada hiçbir zaman şişmanlamaz. Avını yapar, karnını doyurur ve midesi guruldayana kadar tekrar ava çıkmaz. Ev kedilerinde bu durum farklıdır. Siz kedinizi nasıl alıştırırsanız o şekilde beslenmeleri şekillenecektir. Yiyecek kabında kalan mamalar en fazla bir saat sonra temizlenmelidir. Böylelikle kedinizin içgüdüsel av formunu her zaman keskin tutmuş olursunuz.

 

Aşırı Bakım

Kediler her gün vücutlarını dakikalarca temizlerler.Birbirini tanıyan kediler birbirlerini yalayarak dahi temizleyebilirler. Kedilerin köpekler gibi banyoya zorla sokulup yıkanmasına gerek yoktur çünkü doğaları gereği kendilerini her zaman temiz tutma ihtiyacı güderler.

 

Ana düşünce; ''AŞIRI BAKIM HAYVANLARA EZİYET VERİR.''


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar