Kedi Köpek
Kedi Çimi Yararları Nelerdir? Evde Nasıl Yapılır? - Kedi Bakım

Kedi Çimi Yararları Nelerdir? Evde Nasıl Yapılır?

by Kedi Köpek - 03.01.2020 18:01:25 298 Gösterim

Buğday, arpa, yulaf ve benzeri tahıllar ile birlikte süpürge otu tohumu (funda tohumu) gibi bitkilerin tohumlarından Kedi Çimi oluşmaktadır. Kedilerin yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri için oldukça yararlıdır. Ayrıca çim yapraklarında bulunan krolofil, enzimler, ve aminoasitler bakımından oldukça zengindir.

 

Kedi Çiminin en faydalı özelliği kedilerin sindirim sistemlerine büyük yarar sağlamasıdır. Kediler kendilerini temizlerken vücutlarındaki tüyleri de yutarlar. Bu tüyler, belirli bir zaman sonra kedinizin midesinde topak haline gelip kedinizin sindirim sisteminde rahatsızlıklar ve karınlarında ağrılar oluştururlar. Bu sebeple doğal yaşamlarında kediler çevrelerindeki yeşil bitkileri yiyerek sindirim sistemlerini rahatlatmaktadırlar. Aynı zamanda bazı bitkilerde bulunan antiseptik özelliği sayesinde herhangi bir mikrobik duruma karşı midelerinin temizliğini de sağlarlar. Mide ve bağırsaklarda oluşan bakterilere ve kötü kokulara engel olmak amacıyla da evinizdeki kedinizin kedi çimini düzenli olarak tüketmesini şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kedi Çimi ile Kedi Otu (Catnip) birbiriyle sıkça karıştılıran bitkilerdir fakat özellikleri bakımından oldukça farklılardır.

 

Nasıl Yapılır?

Evinizde kedi çimi yapmak için kullanabileceğiniz en kolay yol pamukta çimlendirme yönteminir. Prensipte pamukta fasulye çimlendirmekle tamamen aynıdır. Hatta kedi çimi çok daha hızlı bir şekilde filizlenmeye başlayacaktır. Bir miktar nemli pamuğa tohumları yerleştirip yaklaşık bir gün sonra çimlenen tohumları saksınıza dağıtarak siz de evinizde kolay bir şekilde kendi kedi çiminizi yetiştirebilirsiniz.

 


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar