Kedi Köpek
Kedi ile Tatil Yapma Fikri - Bilgi

Kedi ile Tatil Yapma Fikri

by Kedi Köpek - 03.01.2020 18:09:05 157 Gösterim

Biz insanlar koca bir senenin yorgunluğunu atmak için yılda bir veya iki defa tatile çıkıp, kafamızı dinleme isteğinde bulunmaktayız. İnsanlar yeni yerleri görmeyi, değişik şeyler yapmayı severler. Fakat kediler için durum pekte öyle olmamaktadır. Kediler çok fazla muhafazakar ve alışkanlıklarına bağlıdırlar. Yemek kabını veya kum kabının yerini değiştirdiğiniz zaman bile size tepki gösterebilir. Bu yüzden kediniz ile tatil yapma fikri onlar için pek hoş olmayabilir. Kedinizin tercih listesinde olan şeylere gelin bir göz atalım.

 

  • Evde Tatil Yapmak
  • Kedi Evde Kalır
  • Kedi Değiş tokuşu
  • Hayvan Pansiyonları
  • Kediyle Beraber Tatile Çıkmak

Bu tercihlerden bahsetmeden önce şunu belirtmek isterim ki, tatil dönemlerinde sokaklara terk edilen kedi ve köpeklerin sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Üzülerek belirtmeliyiz ki bu minik dostlarımızın sahipleri “?”, minik dostlarımızı tatile veya geçici bir yere götürme zahmetinde bile bulunmayıp öylece sokağa atabiliyorlar.

 

Kediniz ve sizin için olabilecek tatil imkanlarına gelin beraber göz atalım.

Evde Tatil Yapmak

Minik dostlarımız olan kediler, biz insanların aksine tatillerini evde ve daha fazla ilgiyle geçirmeyi tercih ederler. Aslında kedinize ilgi göstererek yapacağınız tatil, oldukça eğlenceli ve huzur verici olacaktır. Kısacası minik dostlarımız için evde tatil yapmak hem daha uygun, hem de daha yararlı olacaktır. Kedinizin gözünde itibarınız ve saygınlığınız artacaktır.

Kedi Evde Kalır

Kediler sahiplerine ve evlerine çok fazla bağlıdırlar. Eğer ki çok fazla tatile çıkmak istiyorsanız ve başka çözüm yolunuz yoksa kediniz evde kendi başına kalabilir. Fakat bir takım hazırlıkların yapılması şarttır! Sevdiğiniz bir komşunuza veya yakın bir arkadaşınıza geçici süreliğine kedi bakımı için gerekli olan bilgileri verin. Siz tatile çıkmadan önce kedinizi mutlaka ilgilenecek olan kişi ile tanıştırıp, aralarında bir tanıdıklık kurun. Gün içerisinde ilgi ve konuşma saatlerini de unutmayın.

 

Kedi Değiş tokuşu

Yukarıda ki kedi evde kalır başlığımıza biraz benzerlik gösteren bu yöntemimiz, kedi sahibi olan bir yakınımıza kedimizi emanet etmektir. Elbet bir gün, kedinizi emanet ettiğiniz kişi de kedisini size emanet edecektir. Böylelikle bilgili ve güvenilir bir ortama kedinizi teslim etmiş ve içinizi rahat tutmuş olacaksınız.

Hayvan Pansiyonları

Bir hayvan pansiyonu tercih etmeden önce yapılan reklamlarına değil, verdikleri hizmete mutlaka bakın! Hayvan pansiyonlarında kedimizin ihtiyaçlarına uygun şartlar olmalıdır. Kusursuz bakımları, temiz konaklama yerleri ve uygun beslenme şartlarıdır. Fakat en önemli olan şart hiç şüphesizdir ki, onlara çok iyi davranmak olmalıdır. Hayvan pansiyonu seçmeden önce kendiniz gidip tüm şartları gözleriniz ile görün ve ona göre değerlendirin. Kedinize ait olan bir eşyayı (örneğin; Yatağı veya yastığı) yanında bırakmanız onu daha güvende ve huzurlu hissettirecektir.

 

Kedinizle Beraber Tatile Çıkmak

Kedinizi başka yerlere taşımanız problem değildir. Uçak ve tren seyahatleriniz için özel taşıma kutuları ya da sepetleri vardır. Bu taşıma kutularını, tatile çıkmadan bir kaç gün önceden kedinizin bulunduğu odaya koyun. Böylelikle kutuya alışacak ve yabancı bir nesne olarak görmeyecektir. Ayrıca bu kutu içerisinde bir kaç defa uyuması faydalı olacaktır. Çok hassas yapıya sahip olan kedilere, seyahat öncesi sakinleştirici vermeniz faydalı olacaktır (Veteriner hekiminize danışmadan yapmayınız!). Plastikten yapılmış kutuları tercih etmeye çalışın. Onların temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi çok daha kolaydır. Otoyollardaki park alanlarına çok dikkat ediniz. Kedinizin kaçma ihtimali çok yüksektir.  Özet olarak, yolculuk sırasında yapmanız gerekenleri belirtelim.

  • Özel araçta bile seyahat edecek olursanız, kedinizi mutlaka kutusuna koyun. Kutusundan çıkartacağınız zaman mutlaka tasma takın! Kediler yolculuklarda fazla stres altındadır ve panik yaparlar.
  • Kedinizin su veya açlık ihtiyaçlarına dikkat edin. Normal zamanda kullandığı mama haricinde farklı mamalar vermeyin. İshale sebep olur.
  • Kedinizin sağlıklı olduğunu gösteren belgeleri mutlaka yanınıza alın! Bu durum çok ciddidir. Bazı ülkeler kedinizin sağlık belgesini görmediği anda kedinizi hemen öldürebilir. Gideceğiniz ülke ile ilgili tüm gerekli şartları konsolosluktan öğreniniz!
  •  

Yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm yazılar, bilgi niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen ilgili veteriner veya kişilere danışınız!

 


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar