Kedi Köpek
Kedi Köpeklerde Pire ve Temizlik Yöntemleri - Bakım

Kedi Köpeklerde Pire ve Temizlik Yöntemleri

by Kedi Köpek - 03.01.2020 17:54:57 290 Gösterim

Dışarıya çıkabilen ve başka hayvanlar ile temas halinde olabilen her kedi köpek, evine pire getirecektir. Kısacası özgür kedi köpeklerin dertlerinin en başında pireler gelmektedir. Pireler, kedi köpekleri çok fazla rahatsız etmektedir. Çünkü pireler kaşıntıya sebep olmaktadır.

 

Pirenin ısırması ve kedi köpeğinizin kanını emmesi fazla önemli değildir. Fakat pire, ısırma sırasında salyalarını yaraya bırakır ve bu durum kaşıntıya sebep verir. Çok fazla hassas olan kedi köpeklerde alerji görülebilir. Kısacası mücadeleye başlamak gerekecektir. İlk önce kedi köpek, kendisinde pire avına başlar. Temizlenirken %50’ye yakın pireyi yakalar. Bu yüzden sağlıklı hayvanlarda çok yoğun bir pire salgını görülmez. Kedi köpeğinizi okşarken, tek tük pireleri yakalayabilirsiniz, onları bir yapışkan banda tutturabilirsiniz.

 

Temizlik Yöntemleri

Pire tasmaları çok sevilen bir üründür. Dışarıdan gelebilecek tüm pireleri iyi bir şekilde engeller. Ancak pire tasmaları zehirlidir. Bunu kedi köpeğinizin boynuna takarken, boyundan 1 parmak bırakarak takınız ve fazla kalan kısmı keserek atınız. Böylelikle kedi köpeğinizin tasmayı yalamasını veya ısırmasını engellemiş olursunuz. İşiniz bittikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın!

 

Bu tür tasmaları astımı ya da alerjisi olan kedi köpeklerde kullanmak sakıncalıdır. Tasma ile birlikte diğer böcek ilaçlarının kullanılmaması gerekir! Eğer kedi köpeğiniz hamile ise, tasmayı boynundan çıkartın ve yavrular ortalama 2-3 aylık olana kadar tasmayı annelerine takmayın. Diğer dikkat etmeniz gereken nokta tasmanın ise tasmanın son kullanma tarihidir.

 

Diğer ürünlere de değinecek olursak, pire pudrası ve sprey vardır. Pudraları kedi köpeklerin derilerine yaymak zordur. Fakat pudralar etkili yöntemdir. Spreyler kedi köpekler için ürpertici bir yapıya ve sese sahip olduğu için çok fazla tercih edilmemektedir. Fakat çok yoğun pire salgınlarında sprey kullanılması etkili olacaktır.

 

Son değineceğimiz ürünler ise, Tablet şeklinde alınan veya sıvı halde derinin üzerine sürülen çeşitler de vardır. Bu ürünler sayesinde kedi köpek kanı, pireler için zehirli olur. Kanı emerken, pireler kedi köpeğe zarar vermeden ölürler.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar