Kedi Köpek
Kedi Kumu Eğitimi Nasıl Verilir? - Kedi Bakım

Kedi Kumu Eğitimi Nasıl Verilir?

by Kedi Köpek - 03.01.2020 16:50:05 238 Gösterim

Kedi Kumu Eğitimi Nasıl Verilir? Gibi sorulara cevap arıyorsanız bu makale işinize yarayacaktır.

 

Merak etmeyin. Kedinizi kuma alıştırmak, hem sizin hem de kediniz için oldukça kolay olacaktır. Çoğu yavru kedinin kum gibi malzemeleri eşeleme dürtüleri bebekliklerinden gelir. Unutmayın ki yavru kediniz kumuna tuvaletini yaptığı sırada onu rahatsız ederseniz bir daha kumunu kullanmak istemeyebilir. Sabırlı olun ve bekleyin. Kum kabına alışkanlık kazanması içgüdüleriyle bile sağlanabilir. Yavru kedilerin çoğu kum kabının içerisindeyken içgüdüsel olarak tuvaletini yapacaktır. Yapacağınız şeyin başında temizlik gelmektedir. Kumunu her zaman temiz tutun. Üzerinde biriken pislikleri atın ve kumun eşelenebilecek seviyede olduğuna özen gösterin. Kum kabını, yavru kedinizin istediği zaman girebileceği sessiz ve sakin bir yere koyun ve mümkün oldukça kum kabının yerini sürekli olarak değiştirmeyin.

 

Onu dikkatli bir şekilde gözlemleyin. Uyandığında ve özellikle yemek yedikten sonra onu hemen kum kabının içine koyun ve patilerini kuma temas etmesini sağlayın. İyi bir davranış yaptığını ona göstermek için onu sevin ve gururlandırın. Eğer ki kediniz kumunu kullanmak istemiyor ve başka yerlere tuvaletini yapmayı tercih ediyorsa, kumun yerini beğenmemiş, kumun markasını beğenmemiş veya kumun temizliğini beğenmemiş olabilir. Eğer ki her türlü beğenmediği durumu giderdiğinizde hâlâ tuvaletini başka yerlere yapıyorsa, sağlık problemi olabilir. Bu durumlarda veteriner hekimine gitmeniz en doğrusu olacaktır. Çünkü bu gibi durumlarda kedinizin idrar yollarında problemler olabilir ve bu durum acıya, yanmaya vb. sebep olabilir.

 

Gözlem;

Kedinizin kumu ve kum yeri ile ilgili gözlem yapmak, onun neyi isteyip neyi istemediğine karar vermenizde yarar sağlayacaktır.

Düzenli olarak kullandığınız bir kum markasını değiştirdiğiniz zaman, kumunu kullanmayıp başka yerlere tuvaletini yapabilir. Kısacası bu durumu protesto edebilir.

Kum kabını her zaman ki yerinde bulamamak, onun canını sıkabilir ve onu sinirlendirebilir. Bu gibi durumlarda kumunu kullanmayıp başka yerlere tuvaletini yapabilir.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar