Kedi Köpek
Kedi Tırmalama - Kedi Bakım

Kedi Tırmalama

by Kedi Köpek - 10.01.2020 20:39:59 496 Gösterim

Birçok zaman sevecen mırıldamalarıyla bizlere huzur veren kediler büyük bir problem olmadığı sürece zararsız hayvanlardır. İstemeyerek de olsa aksi bir davranışta bulunduğumuz taktirde tırmalamaya maruz kalabiliriz. Çünkü onların kendilerini koruma ve savunma mekanizmaları tırnaklarıdır. Kediler kendilerini dışarıdaki tüm tehditlere karşı tırnaklarıyla korumaktadırlar.

 

Kedi sahibi olan her birey bu tırnaklama olaylarına maruz kalmıştır. Ama kediler zararsız seven hayvanlardır ve kendilerince bir sebep olmadan kesinlikle tehlike arz etmezler. Eğer bir kedi tarafından tırmalanmışsanız istemeden de olsa canını yakmış olabilirsiniz. Kedi tırmalamalı vb. olaylarda merak edilen ilk soru kedinin kuduz olup olmadığıdır. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için uzman bir hekime başvurmalısınız. Evde beslediğiniz ve aşıları tam olan bir kedi tırmalamasına maruz kaldıysanız çok endişelenmenize gerek yoktur. Yalnızca tırnağın oluşturduğu yara izinin geçmesini beklemelisiniz. Herhangi bir kedi tırmalaması olayında ilk önce o bölgeyi soğuk su ile yıkamalısınız.

 

Tırmalanan bölgeyi iyice yıkadıktan sonra o bölgeyi antiseptik bir kremle dezenfekte etmelisiniz ve bölgeyi bir süre yara bandıyla kapatmalısınız. Hemen sonrasında ise uzman bir hekime başvurmalısınız. Gittiğiniz hekime kedinin ev kedisi mi yoksa bir sokak kedisi mi olduğunu kesinlikle ve kesinlikle belirtmelisiniz. Kedi tırmalaması küçük bir olay gibi gözükse de bazı ihmallerden dolayı büyük sorunlara ve rahatsızlıklara yol açabilir. Kedi tırnaklarından bulaşabilecek virüsler göz önünde bulundurulmalıdır. Kuduz aşısı tam da bu durum için çok iyi bir önlem haline gelmiştir. Evinde kedi besleyen veya kedilerle sık zaman geçirmeyi seven insanların gidip kuduz aşısı olması tavsiye edilmektedir.

 

Bunun yanı sıra kedi tırmalama denildiğinde akıllara gelmesi gereken tek şey sağlık problemlerine yol açan kedi tırmalaması değildir. Kediler doğuştan bir avcıdır ve tırmalama onların herhangi bir vücut hareketidir. Kasların esnemesine ve kedinin formda kalmasına yardımcı olur. Fakat kediniz etrafı tırmalamaya başladıysa ona bir kedi tırmalama direği almanızın veya yapmanızın vakti gelmiş demektir. Tırmalama direği kedinizin doğal saldırganlığını atması için iyi bir çözüm yoludur. Kedilerin seçici canlılar olduğunu göz önünde bulundurursak kedi tırmalama değneğinin sağlam bir şekilde desteklendiğinden emin olmamız gerekmektedir. Ayrıca yeteri yükseklikte olması da gayet önemli bir husustur. Yoğun bir biçimde kullanılacağını düşünürsek sağlam , dayanıklı olması büyük bir öneme sahiptir.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar

Buse Karlık (24.01.2020 11:32:34)

Arkadaşlarımın kedilerine bakıyorum hepsi tırmalama zımbırtısını kullanıyor benimkine bakıyorum hiçbirşekilde oynamıyor bu tırmalama aparatıyla sebebi ne olabilir acaba??


Çetin (28.01.2020 04:15:03)

sayın buse hanım. çok doğru söylemişsiniz benim kedilerimde hiç bir şekilde kullanmıyor bu oyuncağı. daha çok koltukları tercih ediyorlar. 😋