Kedi Köpek
Kedi Tuvaleti - Kedi Bakım

Kedi Tuvaleti

by Kedi Köpek - 16.01.2020 18:41:21 911 Gösterim

Hepimizin birtakım ihtiyaçları vardır. Bunlardan biri de tuvalet ihtiyacıdır. Bu ihtiyaç sadece insanlar da değil hayvanlarda da önemli bir yer kaplar. Peki kediler. Onların tuvalet ihtiyaçları nasıl giderilir?

 

Bir kedi sahipleneceğimiz de bilmemiz gereken en önemli unsur kedi tuvaletidir. Bu küçük ve sevimli dostlar evimize aldığımız andan itibaren evimizi kendi evi gibi benimser ve sahiplenir. Her konu da eğitilmekten hoşlanmasalar da kesiler tuvalet alışkanlığını çok hızlı kazanırlar. Bu durum kedilerin tuvalete bakış açısıyla da yakından ilişkilidir. Tuvalet eğitimi her canlı da olduğu gibi kedilerin eğitimi arasında da ilk eğitimde yer almaktadır.

 

Bu sevimli dostumuz yaş olarak küçükse başta biraz zorlanabilir fakat alıştığında durum onun için de sizler içinde daha kolay bir hale gelecektir. Başta kedi tuvaleti alışkanlığını kazanmakta güçlük çeken dostlarımızı normal karşılamamız gerekmektedir.

 

Alışma sürecini çözene dek alanı sınırlandırmalı ve sınırlanmış alanlara kedi tuvaleti veya kedi kumu bırakmalısınız. Özellikle de tuvaletini yaptıktan sonra üzerini içgüdüsel olarak kapatma isteği duyan sevimli dostlarımız için kedi tuvaleti bulundurmak bu durumu kolaylaştıracaktır. Kediler alışma sürecini tamamlamaya çalışırken bizlere düşen görev ise kedi tuvaletinin temizlenmesidir. Bu kedinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Küçük dostumuzun idrar enfeksiyonu gözle görülebilecek bir problemdir ve bu tarz sıkıntıların önlenebilmesi içinse kedi tuvaletinin temizliği konusunda gerekli titizliği göstermelisiniz. Bazı kedi tuvaletleri ise kapalı şekilde olmaktadır. Temizliğin yapılmaması halinde kedinizin solunum sıkıntısıyla hasta olabileceğini unutmamalısınız. Bunun yanı sıra otomatik kedi tuvaletleri de bulunmaktadır. Kedinizin tuvalet ihtiyacını karşıladıktan hemen sonra etrafa kokunun dağılmaması amacıyla daha kuytu ve sakin bir yere koymalısınız. Ayrıca kedilerin tuvaletlerini yaparken çok göz önünde bulunmayı sevmediklerini de düşünecek olursak ortam onlar için de önemli bir unsur olacaktır. Kedi tuvaletinizi kristal kumdan yana yaptıysanız, bu kum çeşidi kedinizin idrar ve dışkısını emer. Eldiven veya kürek yardımıyla alabilirsiniz. Çam ağacının talaşlarından üretilen çam kedi kumu da temizliği kolay olan bir kedi kumu çeşididir. Alışveriş esnasında bu çeşidi de tercih edebilirsiniz. Küçük ve sevimli dostlarımızın tuvaleti kullanma sıklığına göre kedi tuvaletlerini bir hafta on gün içinde değiştirebilirsiniz.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar