Kedi Köpek
Kedilerde  Gençlik Hastalığı İshali  Tanı Ve Tedavisi - Kedi Sağlık

Kedilerde Gençlik Hastalığı İshali Tanı Ve Tedavisi

by Kedi Köpek - 03.01.2020 17:58:06 147 Gösterim

Bulaşıcı Enteritis veya Kanlı İshal Hastalığı olarak da bilinir. Gençlik hastalığını teşhis etmek çok kolay değildir. Kan testleri, fiziksel muayene, klinik belirtiler ile ön tanı konulabilir.

Kedi Gençlik Virüsü, bağışıklık sisteminin ana yapı olan beyaz kan hücrelerine saldırmak için özelleşmiştir. Beyaz kan hücrelerinin azalmasına ve bağışıklık sisteminin çökmesine yol açar. Bu durum kedinin diğer bütün hastalıklara yakalanma riskini oldukça arttırmaktadır.Gençlik hastalığı ilk olarak şiddetli mide ve bağırsak ağrıları ile ortaya çıkar. Kanamalı ve durmayan ishal durumu görülür. Kanamalı ishal sonucu kırmızı kan hücreleri de vucüttan atıldığı için kansızlık yani anemi başlar. Kansızlığı takiben solunum yolları ve kalp rahatsızları baş gösterir.

 

Gençlik hastalığının kesin teşhisleri için laboratuvar metodları bulunmaktadır. Bunlar antikor testi, polimeraz zincir reaksion testleri, serolojik muayene ve virüs izolasyonudur. Bu testler emek ve zamana yönelik testler oldukları için maliyetleri yüksek olmaktadır.

Kedilerde gençlik hastalığı belirtileri klinik olarak ortaya çıktıktan sonra tam iyileşme şansı maalesef  çok yüksek değildir. Daha çok genel durumu düzeltmeye yönelik yoğun bir şekilde destek tedavileri ile yaşam kalitesi düzeyini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir.

Gençlik hastalığı uygun rutinler ile yapılan aşılarla büyük ölçüde önlenebilir. İnsanlara bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Gençlik hastalığı virüsü oldukça dayanıklı bir virüstür. Aylarca yaşayabilirler. Virüsleri temizlemek için en etkili yöntemlerden biri olarak hipoklorikasit ile suyun 1.32 oranında karıştırılarak yapılacak çözelti ile iyice dezenfekte edilmesi gerektirmektedir.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar