Kedi Köpek
Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi - Kedi Sağlık

Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

by Kedi Köpek - 03.01.2020 18:04:26 147 Gösterim

Öncelikle şeker hastalığını açıklamak gerekirse; pankreas organının ürettiği insülin yetersizliğinden ya da hiç insülin üretememesinden kaynaklanır. İnsülin eksikliğinde besinlerden alınan şeker ve diğer besin maddeleri nüfuz etmesi gereken hücrelere etki edemez. Hücrelerde şeker eksikliği olurken kandaki şeker oranı hücrelere giremediği için artış gösterir.

 

Kedilerde normal şeker değerleri 63-132 mg/dl kabul edilmektedir. Kedilerde şeker hastalığının başlıca belirtileri arasında normalden fazla yemek yeme, yoğun ve sıkça idrar yapma ve çok su içme olarak söyleyebiliriz. Şeker hastalığı kesin tanısı ancak kan ve idrar tahlilleriyle konulur. Ancak kan alınırken kedinin kesinlikle strese sokulmaması ve hırpalanmaması gerekir. Sağlıklı kedilerde bile kan alınırken strese bağlı olarak kandaki glikoz değerleri aşırı derecede yükselebilmektedir. Bundan dolayı tek bir kan tahlili yerine bir kaç defa farklı zamanlarda kediyi ürkütmeden ve strese sokmadan kan alınması ve incelenmesi hastalığın tanısını koymak için çok daha sağlıklı ve kesin olacaktır. Şeker hastalığı yavaş ama sürekli olarak ilerler ve eğer tedavi edilmezse göz, böbrek ve vasküler sistemde hasarlara yol açar.

 

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de şeker hastalığının tipleri vardır.

Tip 1 şeker hastalığı insüline bağlıdır. İnsülin salgılanmasının yetersizliği şeklinde görülmektedir. Daha çok küçük hayvanlarda görülmetedir.

Tip 2 şeker insüline dirençlidir. Daha çok obez olarak görülen kedi ve köpeklerde ortaya çıkmaktadır.

Tip 3 şeker gizli şeker olarak adlandırılmaktadır. Klinik belirtileri yok denecek kadar azdır. Bu hastalığa pankreas tümörlerinin neden olduğu düşünülmektedir.

 

Kedilerde şeker hastalığı tedavisi için günlük insülin enjeksiyonlarının yapılması gerekmektedir. İkinci olarak ise doğru ve kararlı bir diyet uygulanması gelmektedir. Son olarak idrar, kan ve glükoz değerlerinin kontrolünü düzenli ve zamanında yaptırmak gerekiyor. Diyet konusunda ise öncelikle hekiminizin de fikrini alarak piyasada bulunan şeker hastası kediler için üretilmiş özel mamalardan verilmesi gerekmektedir. İdeal kilosunu hekiminizden öğrenip, kedinin kilo  kontrolleri belirli aralıklarla yapılmalıdır. Ayrıca öğünlerin sayısını arttırıp miktarını azaltarak kedinin az ve sık yemesi sağlanmalıdır.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar