Kedi Köpek
Kedilerde Yaralanma - Kedi Sağlık

Kedilerde Yaralanma

by Kedi Köpek - 03.01.2020 17:52:41 176 Gösterim

Ne yazık ki kediler taşıtların çarpmaları, kurşun yaraları, ısırmalar veya düşmeler sonucunda ağır şekilde yaralanabilirler. Bu gibi yaralar yüzünden ağır acılar çekebilmektedirler. Kırık kemikler genelde geniş felçlere sebep olabilmektedir.

 

Hiç şüphe yoktur ki bu gibi durumlarda kediler acilen veteriner hekimleri tarafından görülmelidir. Küçük yaralanma durumlarında kediler kendilerini yalayarak iyileştirebilirler. Bazen oyun arkadaşı olan başka bir kedinin, bu görevi üstlendiğine tanıklık etmişsinizdir.

 

Kedilerde yaralanma durumlarında yaralı bölgenin etrafındaki tüyleri kesmeniz, tüylerin yaraya yapışmasını önleyerek yardımcı olur.

 

Eğer ki kedi yaralı bölgeyi temizleyebilecek durumda değilse, boyun bölgesi ve benzeri. Bu gibi yaraların etrafındaki tüyler temizlenir ve yara tozu ile tedavi edilebilir. Sargı bezi ile pansuman yapmaya çalışmayınız. Hem sargı bezi tutmayacak, hem yaranın iyileşmesine engel olacak hem de kediyi rahatsız edecektir.

 

Kedilerde yaralanma durumlarında şöyle bir kural geçerlidir.

Eğer kedinin genel durumunda bir değişme ortaya çıkıyorsa (iştahsızlık, ilgisizlik ve benzeri) bu gibi durumlarda enfeksiyon düşünülebilir ve hemen veteriner hekimine gösterilmelidir.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar