Kedi Köpek
Kedilerde Zehirlenme - Kedi Sağlık

Kedilerde Zehirlenme

by Kedi Köpek - 03.01.2020 17:51:15 300 Gösterim

Her kedi sahibi insan, kedisinin sağlığı ile ilgili endişelenmelerde bulunur. Hastalıklar ve kazaların yanı sıra kimi zaman zehirlenmeler de söz konusu olabilir. Kediler, çok değişik zamanda çok değişik materyallere tepkiler verdiği görülebilinmektedir.

Aniden ortaya çıkan, genel durumun kötüleşmesi, balgam, kusma veya kasılma, zehirlenme şüphesini ortaya çıkartmaktadır. Maalesef ki hastalık belirtileri ile zehirlenmeler birbirine benzeyen belirtiler gösterir. Tecrübeli birisi bile tanıyı zorlukla belirleyebilir.

Açıkca belirtmek gerekirse: Çok dikkatli bir hayvan olan kedilerde zehirlenmeler çok nadir görülmektedir. Yine de bu konuya değinmek gerekirse; genelde zehirlenmelerin dört nedeni bulunmaktadır.

 

  • İlaçlar ve parazitlere karşı kullanılan ilaçlar.

Bu ilaçlar, üretici firmalar tarafından dikkatli ve özenli bir şekilde hayvanları etkilemeyecek şekilde üretilmektedir. Fakat bazı kedi sahipleri bu ilaçlara güvenmeyerek kendi ellerinde bulunan ve hayvanlar üzerinde kullanılabilirlik onayı olmayan ilaçları kullanarak hayvanları zehirleyebilmektedir!

 

  • Ev bitkileri

Bir başka makalemizde belirttiğimiz gibi, kediler ev bitkilerini yememelidir! Çoğu ev bitkisi kediler için zehirlidir!

 

  • Kasıtlı zehirlenmeler

Bu başlıkta komşular ve diğer insanlar konumuzun içine girer. Güvenmediğiniz insanlar ile hayvanınız arasına mesafe koymak çok önemlidir!

 

  • Zehirlenmiş başka bir hayvanı yemesi

Bu durumda olası bir durum olsa da pek fazla rastlanmaz. Genelde büyük sıçanlar zehirlenir ve kedilerin bu sıçanları yemesi üzerine kedi de zehirlenir. Dediğimiz gibi çok düşük bir ihtimalle kediler zehirli fareleri yer.

 

Zehirlenme Durumlarında Yapılması Gerekenler

İlk yardım kitaplarında insanlar için yapılacaklar belirtilir fakat bu teknikler kediler için aynı değildir! Lütfen aynı teknikleri kedinize uygulamaya çalışmayın. Hiç bir kedi zehirlenmesi durumunundan kesin bir şekilde emin olamaz ve kesin bir şekilde panzehirin ne olduğunu bilemezsiniz! En iyi yöntem veteriner hekimine göstermektir.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar