Kedi Köpek
Yavru Kedi Bakımı ve Püf Noktaları - Kedi Bakım

Yavru Kedi Bakımı ve Püf Noktaları

by Kedi Kopek - 03.01.2020 01:06:17 274 Gösterim

Yavru kediler de aynı yavru bebekler gibi ilgiye ve bakıma muhtaçlardır. Bu ilgi ve bakım normal şartlarda anne kediler tarafından sağlanırken, bazı durumlarda da insanlar tarafından sağlanmaktadır. Sokakta yavru kedi bulduğunuz zaman hemen sahiplenmeye kalkışmayın. Yavru kedi anne sütünden kesilmiş mi? Hâla annesiyle beraber mi? Diye kontrol edin. En sonunda yavru kedinin yalnız olduğunu kesinleştirirseniz. Onu sahiplenebilirsiniz.

 

Eve getirdiğiniz ilk anda kediyi yıkamaya kalkışmayın. Özellikle kışın yavru kediyi suya sokmak hastalanmasına yol açar.

  • Ona su ve mama sağlayın.
  • Temiz bir bezle tüylerini silin.
  • Gözlerine bakın. İltihap veya benzeri bir akıntı var mı?
  • Burnuna bakın. İltihap veya benzeri bir akıntı var mı?
  • Vücut sıcaklığını tahmini olarak kontrol edin.

 

Gözlerinde ve burnunda bir akıntı varsa ve hafif ateşi varsa enfeksiyon kapmış olma ihtimali yüksektir.

  • Veteriner hekimine götürerek muayene ettirin. (Genel bir muayenedir. Kediler sokakta çok fazla hastalık kaptıkları için, veterinere götürülmesi onun için iyi olacaktır.)

Tuvaleti geldiği zaman gidip yapmayabilir. Yavru kedinizi alıp kum’a koyun, patilerini kuma sürtündürün ve bir kaç dakika bekleyin. Tuvaletini yapmayıp çıkabilir. Fakat gün içerisinde hiç tuvalete çıkmamış ve karın bölgesinde şişkinlik varsa bu durum, yavru kedimizin tuvaletini yapamadığı anlamına gelir.

 

Yavru kedilerin tuvaletini yaptırmak için bir kaç basit yol mevcuttur. Bunlar;

  • Az miktar sıvı yağ içirin ve bir süre bekleyin.
  • Hafif ılık suda bekletilmiş bir bezle alt bölgesini yavaş hareketlerle silin. Bu hareket iç güdüsel olarak gelen bir dürtüyle tuvaletini yapmasına yardımcı olabilir.

 

Bunları denediniz ve hâla tuvaletini yapmıyorsa, ciddi bir problem oluşmadan önce veteriner hekimine gitmeniz gerekmektedir.

Tuvaletini yaptığı zaman, hemen üzerini kapatmasına izin vermeyin. Dışkısında bağırsak solucanı vb. iç parazit olup olmadığını kontrol edin.

Temel kontrollerden sonra sıra yerleşime geldiğini düşünürsek.

Daha önce yazdığımız “bkz.  Hayvan Sahiplenmek İstiyorum makalemize göz atabilirsiniz.


Kedikopek.net Kedikopek.net Oyla Kedikopek.net Kedikopek.net

İfadeniz Nedir?


Kedikopek.net Yeni YorumKedikopek.net Yorumlar