Haberler

Yemek Artıkları Artık Mama Oluyor

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kurmuş olduğu mama üretim tesisinde, bütün şehirdeki kamu kuruluşları ve fabrikalardan artan yemekleri toplayarak tesiste konserve haline getirip sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanıyor.

Tesiste hazırlanan mamalar, öncelik olarak barınaklarda bulunan 515 kedi ile 540 köpeğe, kalan mamalar ise kentte bulunan sokak hayvanlarına veriliyor.

Böylece hem yemek artıkları değerlendirilip israf önleniyor hem de sokak hayvanlarının özellikle kış mevsiminde besin ihtiyaçları karşılanıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, tesisin kurulduğu hayvan barınağının Türkiye’nin en büyük hayvan barınağı olduğunu söylemiştir.

Barınakta sakat hayvanlar ve kısırlaştırılmış kedi ve köpeklerin bulunduğunu söyleyen Şahin, ‘Bu hayvanların bir kısmı sakatlıkları nedeniyle ömür boyu burada yaşamak zorunda ancak diğerleri kısırlaştırma işlemi yapıldıktan sonra tekrar alındıkları yere salınmaktadır. Barınakta günlük binin üzerinde sokak hayvanına yemek verilmesi gerekiyordu. Biz de bu ihtiyacı hastane, askeriye ve fabrikalardan gelen tencere yemekleri artığı ile karşılıyorduk ama bazen fazla bazen ise az geliyordu. Tesisimizde bunları çöpe atmayıp konserve mama şekline dönüştürüyoruz. Böylece hem buradaki hayvanlarımızın gıda ihtiyacını sürekli hale getirmeyi hem de çevre illere dağıtmayı düşündük. Fazla gelen mamaları soğuk hava depolarımızda tutarak, ilerleyen zamanlarda yemek eksildiğinde buradan takviye edeceğiz. Sokak hayvanlarını aç bırakmayacağız.’ ifadelerini kullanmıştır.

Daha Fazla

Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgini Çekebilir

Close
Close